Koło Gospodyń Wiejskich i Kółko Rolnicze w Russocicach mają razem 110 lat!
- 1/5
- następne zdjęcie
Rocznice 60.lat Kółka Rolniczego i 50.lat Koła Gospodyń Wiejskich w Russocicach w gminie Władysławów (woj. wielkopolskie) świętowano w miniona sobotę, 28 stycznia w Domu Rolnika, gdzie pojawili się oficjele od starosty, poprzez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, radnych aż po samego wójta.
Przybyłych na wspólny jubileusz przywitali Katarzyna Błaszczyk - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Krzysztof Połatyński - prezes Kółka Rolniczego. Organizatorzy spotkania przedstawili historie obu organizacji, których działalność na stałe wpisała się w historię gminy.
Historia Kółek Rolniczych - czyli organizacji wsi i rolnictwa, ale także z historią narodu i państwa polskiego. Organizacja kółek rolniczych zawsze kierowała się i kieruje nadal zasadom wierności obowiązkom wobec Ojczyzny i polskiej ziemi.
Hasłem przewodnim przyświecającym tej działalności jest „Żywią i bronią”. W XIX wieku na polskiej wsi panowały stosunki feudalne, ucisk narodowy oraz społeczny. Wszelkie próby uzyskania wolności i swobód obywatelskich, w tym zrzeszania się w stowarzyszenia zawodowe i społeczne, kończyły się na zsyłkach i masowej emigracji światłej części społeczeństwa polskiego.
Mimo to znaleźli się tacy, którzy z narażeniem życia podjęli się trudu odmiany losu polskiego chłopa. Świadomość, że sam chłop w pojedynkę nie jest w stanie odmienić swojego losu doprowadziła do powołania Włościańskiego Towarzystwa Rolniczego w Piasecznie, który stał się pierwowzorem późniejszych kółek rolniczych. Na jego czele stanął dzierżawca ziemski – Juliusz Kraziewicz. Idea szybko zyskała poklask i rozpoczęła ekspansję. Pierwsze Kółko Rolnicze w Polsce powstało 1 października 1862 r.
W Russocicach Kółko Rolnicze rozpoczęło działalność w roku 1957 z namową ks. Rutkowskiego. Pierwszy skład organizacji stanowiło 19 członków, a jego założycielem i pierwszym przewodniczącym był Stanisław Michalak. Sekretarzem został wówczas Józef Łojewski, skarbikiem- Stanisław Andrzejewski, a członkami zarządu – Lucjan Kasprzak i Zygmunt Drzewiecki. W skład komisji rewizyjnej wchodzili: Lucjan Kubiak – przewodniczący, Stanisław Serwada- sekretarz i Czesław Miller- członek.
Początki były trudne, zwłaszcza, że nie było miejsca na spotkania i swobodne debaty rolników. 20 grudnia 1982 roku zarząd Kółka Rolniczego złożył podanie do Urzędu Gminy we Władysławowie o włączenie budowy świetlicy wiejskiej w Russocicach do planu gospodarczego gminy na lata 1983, 1984 i 1985. Ruszyły wspólne starania o zrealizowanie inicjatywy. Aktywnymi działaczami w tamtym okresie byli m.in. Andrzej Orlikowski, Stanisław Michalak, Edward Zasada, jak również Wanda Kieller, Jadwiga Wolak, Genowefa Baniak i Urszula But. W 1985 roku w lokalnej gazecie ukazał się artykuł o czynionych staraniach i pracach pod tytułem „ Dom ich marzeń”.
Kobiety ważniejsze
Aby mężczyźni w Kółkach Rolniczych nie działali sami, do pomocy i niejako uzupełnieniem społecznych działań powstało Koło Gospodyń Wiejskich. W myśl zasady „Chłop potęga jest i basta, lecz ważniejsza jest niewiasta”, w jubileusz 10-lecia Kółka Rolniczego, bo w roku 1966 powstało Koło Gospodyń Wiejskich.
Kobiety przejęły działalność artystyczno- kulturalną oraz społecznym rozwojem wsi. Organizowały rozmaite kursy- gotowania, pieczenia, szycia i haftowania. W historię KGW wpisały się także liczne imprezy integracyjne, wieczorki taneczne czy zabawy dla dzieci.
W aktywnym okresie działalności powstał zespół artystyczny pod kierownictwem Bolesława Gibaszka, który zdobywał wiele nagród i wyróżnień.
Organizatorzy podziękowali tym wszystkim, którzy poprzez działalność w obu organizacjach wpłynęli na rozwój wsi i gminy.
- Chcemy nagrodzić najbardziej zasłużonych, tych dzięki którym mogliśmy się tu dzisiaj spotkać – mówili organizatorzy.
A nagrodzeni zostali: Urszula But, Wanda Kieller, Renata Borowska, Krzysztof Orlikowski i Zdzisław Kasprzak.
Podziękowania popłynęły także do rzeszy członków i działaczy, którzy włożyli ogromny wkład w istnienie i rozwój Kółek.
Gratulacje i podziękowania wraz z prezentami na ręce prezesa i przewodniczącej wręczyli oficjele - starosta Mariusz Seńko, wójt- Krzysztof zając oraz radny powiatowy Zdzisław Wojtkowiak, jak również przewodnicząca Rady Gminy Władysławów- i skarbnik gminna oraz dyrektorzy ZSR w Kaczkach Średnich i ZST w Turku.
Przyszedł również czas na część artystyczną. Wiersz przygotowany z okazji jubileuszu zaprezentowała Janina Gapsa. Piosenki w biesiadnym klimacie przedstawił zespół Seniorskie Nuty pod kierownictwem, Dawida Różyckiego.
Podczas spotkania prezentowano obrazy lokalnych artystów: Anny Jońskiej- Choinki, jej małżonka Romana Choinki oraz Renaty Borowskiej.
Wspólny jubileusz zakończono zabawą taneczną, która trwała aż do północy.
- 1/5
- następne zdjęcie