Mróz wyniesie nawet -20 stopni. W pogodzie widać jednak ocieplenie. Od kiedy?

W ciągu tego weekendu płytki niż będzie stopniowo przesuwać się poza południowe i wschodnie granice Polski. Pogodę zaczną powoli kształtować niże znad Rosji i Arktyki. Już w trakcie weekendu nad północną częścią Europy powstanie długi jęzor zimna, który obejmie również Polskę. Niż przyniesie m.in. przelotne, miejscowe opady śniegu. Według aktualnych prognoz pogody chłód zasysający masy powietrza arktycznego może utrzymać się co najmniej przez tydzień. W nadchodzącym tygodniu zrobi się mroźnie. Nocą temperatury mogą miejscami spaść nawet do -20 stopni Celsjusza.
Jak długo utrzyma się mróz? Prognoza IMGW
Zgodnie z najnowszą prognozą średnioterminową IMGW na 10 dni miejscowe temperatury ujemne w ciągu dnia (prognozowana średnia temperatura powietrza) utrzymają się przynajmniej do piątku 21 lutego. Biorąc z kolei pod uwagę prognozowane maksymalne temperatury – lekki przełom widać już od czwartku 20 lutego. W ciągu dnia na niektórych obszarach Polski wyraźnie cieplej zrobi się w piątek 21 lutego. Tego dnia prognozowane są temp. maksymalne na poziomie ok. 10 stopni Celsjusza – na Śląsku i na Opolszczyźnie. W kolejnych dniach (22 i 23 lutego) temperatury maks. wzrosną głównie na zachodzie kraju – nad morzem spodziewane jest ok. 11 stopni Celsjusza.
Miejscowe, nocne przymrozki spodziewane są co najmniej do 23 lutego. Najchłodniej będzie na przełomie niedzieli 16 lutego i poniedziałku 17 lutego. Nocą na terenach podgórskich temperatura może spaść nawet do -15 stopni. W centrum przymrozki maks. do ok. -10 stopni. Najcieplej nad morzem – ok. -9 stopni Celsjusza. Miejscowe przymrozki na poziomie maks. do -10 stopni Celsjusza (Suwalszczyzna i tereny podgórskie) utrzymają się do czwartku 20 lutego. Od przyszłego piątku mróz powinien stopniowo się zmniejszać.
Ocieplenie jeszcze w lutym?
Drastycznych zmian pogodowych po 23 lutego nie widać również w eksperymentalnej prognozie długoterminowej IMGW. Zgodnie z aktualną prognozą prawdopodobieństwo wystąpienia średniej temp. minimalnej powietrza poniżej zera w okresie od 24 lutego do 23 marca jest bardzo niskie. Wyjątkiem będą tereny podgórskie i Suwalszczyzna – na tych obszarach prognozowane są niewielkie, okresowe przymrozki, pojawiające się jeszcze w marcu.
Czytaj też: Zmiana czasu na letni 2025: Kiedy wypada? Czy to już dziś?
Jak długo potrwają opady śniegu?
Zgodnie z prognozą średnioterminową IMGW największych opadów śniegu można spodziewać się w sobotę 15 lutego i w niedzielę 16 lutego. Opady śniegu prognozowane są na przeważającym obszarze kraju. Miejscowe, niewielkie opady śniegu powrócą we wtorek 18 lutego i w środę 19 lutego - biało zrobi się głównie na Suwalszczyźnie. Od środy 19 lutego do niedzieli 23 lutego na przeważającym obszarze Polski nie powinien się pojawić ani deszcz, ani śnieg.
- Tagi:
- pogoda
- przymrozki
- śnieg
- prognoza IMGW