Kiedy są ferie zimowe 2025? Oto terminy dla wszystkich województw
Jak co roku ferie zimowe rozpoczną się w styczniu i będą podzielone na tury. Terminy ustala minister właściwy do spraw oświaty i wychowania po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty. Pierwsza tura rozpocznie się 20 stycznia 2025 roku, natomiast ostatnia grupa uczniów zakończy wypoczynek 2 marca.
Ferie zimowe 2025: Kiedy się zaczynają? Terminy dla wszystkich województw
W roku szkolnym 2024/2025 ferie zimowe podzielone są na cztery tury:
- pierwsza tura trwająca od 20 stycznia do 2 lutego 2025 roku obejmie uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego;
- druga tura potrwa od 27 stycznia do 9 lutego 2025 roku dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
- w trzeciej turze trwającej od 3 do 16 lutego 2025 roku odpoczywać będą uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego;
- ostatnia tura potrwa od 17 lutego do 2 marca 2025 roku i obejmie województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie oraz śląskie.
Czytaj też: Te kody na opakowaniu oznaczają, że w produktach jest mąka z owadów
Terminy ferii zimowych w poprzednich latach
W roku szkolnym 2023/2024 ferie rozpoczęły się 15 stycznia i trwały do 25 lutego 2024 roku – także z podziałem na cztery tury. W roku szkolnym 2022/2023 pierwsza tura ferii rozpoczęła się 16 stycznia, a czwarta tura zakończyła się 26 lutego 2023 roku. Można więc zauważyć, że w bieżącym roku szkolnym zimowy odpoczynek uczniowie zaczynają nieco później niż w latach poprzednich.
Czytaj też: Nowe zasady dla kół gospodyń od 1 stycznia. M.in. dziesięciokrotna podwyżka
Ferie zimowe 2026 już nie w czterech turach
Znany jest również harmonogram ferii zimowych w roku szkolnym 2025/2026. Tym razem odbędą się one nie w czterech - jak w latach ubiegłych - a w trzech turach:
- od 19 stycznia do 1 lutego 2026 roku dla województwa mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego;
- od 2 do 15 lutego 2026 roku dla województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego;
- od 16 lutego do 1 marca 2026 roku dla województwa podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz śląskiego.
Czytaj też: Dopłaty do działalności gospodarczej na wsi. Kto może je uzyskać?
Jak określany jest termin ferii zimowych?
Termin ferii zimowych określany jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego. Jak stanowi par. 3 ust. 1 pkt 2, w szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, a ich daty ustala minister właściwy do spraw oświaty i wychowania po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty. Terminy ustalane są nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie.
Ust. 2 stanowi z kolei, że dyrektorzy szkół specjalnych z internatem i dyrektorzy specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych mogą w porozumieniu z rodzicami i radą pedagogiczną połączyć ferie zimowe z zimową przerwą świąteczną.
Czytaj też: Jakie warzywa można sadzić w styczniu? Te gatunki kiełkują już w zimie