Jaka pomoc dla producentów mleka?
1,4 grosza do kilograma wyprodukowanego mleka w roku kwotowym 2014/2015 mają otrzymać rolnicy, którzy złożą wniosek o wsparcie.
Pomoc zarówno dla producentów mleka, jak i trzody przewidziana jest w projekcie rozporządzenia, który trafił przed świętami do konsultacji społecznych.
29 mln euro z Unii Europejskiej i tyle samo z budżetu państwa chce przeznaczyć polski rząd na wsparcie producentów mleka i świń. Łączna pula na obydwa sektory ma zostać podzielona w równych częściach.
Trudna sytuacja na rynkach rolnych dała się w tym roku zaobserwować nie tylko w Polsce. Dlatego 17 października weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej „ustanawiające tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych". Zgodnie z nim w celu zapewnienia ukierunkowanego wsparcia dla rolników we wszystkich państwach członkowskich zagospodarowano 420 mln euro. Dla Polski zabezpieczono dokładnie 28 946 973 euro. Wszystkie kraje muszą wykorzystać te środki do połowy 2016 r.
Według Agencji Rynku Rolnego ze wsparcia ma skorzystać 99 300 producentów mleka, to jest 71% wszystkich producentów. Szacunkowa ilość mleka, do której będzie wypłacone wsparcie finansowe ma wynieść około 8 489 700 000 kg.
Pomoc ma zostać wypłacona do ilości mleka lub przetworów mlecznych wprowadzonych do obrotu przez producenta mleka w roku kwotowym 2014/2015 nie więcej jednak niż do 300 tys. kg. Wybrano właśnie ten okres, bo „w tym czasie na rynku mleka utrzymywał się systematyczny spadek cen skupu i w konsekwencji zredukowane zostały dochody w gospodarstwach mleczarskich”- czytamy w projekcie rozporządzenia. W dokumencie dalej wyjaśniono, dlaczego obrano kryterium 300 tys. kg?
„Wynika ono z jednej strony z ograniczonych środków finansowych, jakie są przeznaczone na realizację mechanizmu, z drugiej natomiast pozwoli, przy wsparciu wszystkich towarowych gospodarstw mleczarskich, w większym stopniu wesprzeć gospodarstwa małe i średnie, które przy obniżonych dochodach muszą ponosić wysokie koszty inwestycji związane z koniecznością zwiększania skali produkcji i podnoszenia konkurencyjności na rynku w stosunku do gospodarstw większych, w których ze względu na skalę produkcji prowadzona jest efektywniejsza ekonomicznie produkcja mleka”- czytamy w projekcie rozporządzenia.
Na pomoc mogą liczyć gospodarstwa, które wprowadziły do obrotu minimum 15 tys. kg mleka oraz w dniu złożenia wniosku posiadały co najmniej 3 krowy typu użytkowego: mleczny bądź kombinowany, w wieku przekraczającym 24 miesiące.
Szacuje się, że wsparcie wyniesie 1,4 grosza do kilograma mleka. Stawka będzie jednak zależna od ilości zgłoszonych przez rolników wyprodukowanych kilogramów.
„Kwota środków finansowych przypadająca na sektor mleka zostanie podzielona przez sumę kilogramów mleka, do których przysługuje pomoc” – wyjaśnia Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa I Rozwoju Wsi.
Środki pomocowe ma wypłacić Agencja Rynku Rolnego. Kiery ruszy nabór wniosków? Zostanie on ogłoszony tuż po wejściu w życie stosownego rozporządzenia (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, by nastąpiło to już w styczniu) i będzie trwał przez miesiąc.
Wszelkie szczegółowe informacje i wzór wniosku zostaną zamieszczone na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego.