Inspekcja weterynaryjna ma już 100 lat
Jan Krzysztof Ardanowski podczas obchodów 100-lecia Państwowej Administracji Weterynaryjnej zapowiedział, że przygotowywany jest pakiet zmian w jej działaniu.
- Inspekcja jest elementem struktury państwa, który odpowiada za bezpieczeństwo publiczne, za zwalczanie chorób zwierząt i za zagwarantowanie w imieniu państwa, że żywność wchodząca na rynek jest bezpieczna
- powiedział minister zapewniając, że zmiany w inspekcji weterynaryjnej mają wzmocnić jej odpowiedzialność i jednocześnie ułatwić pracę. Mają zostać również stworzone godne warunki pracy i wynagrodzenia.
- Istotne jest to, aby te działania podejmowane były wspólnie ze środowiskiem, żeby reformy wypływały z waszych doświadczeń - dodał minister.
Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił przy tym, że sprawa urzędu bezpieczeństwa żywności jest otwarta, choć on sam jest zwolennikiem połączenia wszystkich inspekcji i utworzenia jednego sprawnego urzędu, który będzie nadzorował cały obszar - od producenta do konsumenta.
Szef resortu zwrócił również uwagę na nowe wyzwania dotyczące m.in. odbudowy małego przetwórstwa.
- Takie małe zakłady były podstawą przetwarzania żywności przez dziesiątki lat. Teraz jest duże zapotrzebowanie, aby je odbudować, ale wiele zależy od służb weterynaryjnych czy nastąpi dalszy rozwój rolniczego handlu detalicznego, czy dobrze będą funkcjonować tzw. MOL-e, czy powstaną małe ubojnie w gospodarstwach - podkreślił.
Ardanowski zwracał jednocześnie uwagę na znaczenie edukowania rolników w tym zakresie i wyjaśniania im niezbędnych wymogów, które muszą spełniać.
Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że warunkiem rozwoju polskiego rolnictwa jest eksport, zwłaszcza produktów pochodzenia zwierzęcego i dlatego wiele zależy od Inspekcji Weterynaryjnej. Pod jej nadzorem znajduje się obecnie około 150 tysięcy podmiotów pozyskujących lub produkujących żywność pochodzenia zwierzęcego lub żywność złożoną z udziałem surowców zwierzęcych.