Ich praca wyceniona jest na ponad 4 miliardy złotych
Pszczoły szczególną rolę odgrywają w zapylaniu rzepaków i upraw sadowniczych. Wpływają na wielkość i jakość uzyskiwanych plonów oraz kształtują różnorodność biologiczną środowiska.
Świadomość dotycząca ważnej funkcji pełnionej przez pszczoły wśród rolników i w całym polskim społeczeństwie rośnie. Przekonuje o tym Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
- Rolnicy coraz częściej dostrzegają szereg korzyści, które wynikają z obecności pszczół w środowisku oraz na plantacjach rolniczych i sadowniczych. Z punktu widzenia pszczelarza obecność owadopylnych upraw w pobliżu pasieki to dogodne warunki do zbierania przez pszczoły wysokowartościowego nektaru i pyłku, co pozwala na wzrost produkcji w pasiece - stwierdza Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Według danych Zakładu Pszczelarstwa w Puławach, coroczne korzyści dla rolnictwa z samego zapylania rzepaku w Polsce szacowane są w granicach 600-700 mln złotych, natomiast dla upraw sadowniczych wynoszą powyżej 3 mld złotych.
Około 1/3 produkcji roślinnej w rolnictwie wytwarzana jest dzięki zapyleniu przez owady.
Czytaj także: Produkcja miodu - rodzinny interes KLIK
Obecnie w Polsce występuje 1,4 mln rodzin pszczelich i działa ponad 60 tysięcy pszczelarzy. Większość z nich to osoby w starszym wieku.
- Są to osoby z wielkim doświadczeniem ale też w większości w wieku średnim lub starsze. Według danych uzyskanych z organizacji pszczelarskich (70 organizacji pszczelarskich, zrzeszających ok. 38tys. pszczelarzy i ok 1,1 mln. rodzin pszczelich) aż 2/3 polskich pszczelarzy to osoby powyżej 50 roku życia. Najmniej liczną, ale z roku na rok rosnącą grupą są osoby wieku do 35 lat, ich udział w 2014 roku sięgał 12% - podaje PSOR.
Pszczoły giną w wyniku warrozy i zatrucia środkami ochrony roślin
Główną przyczyną upadków rodzin pszczelich w Polsce jak i na świecie jest warroza. Zakład Pszczelnictwa w Puławach szacuje, że zatrucia środkami ochrony roślin, powstałe w wyniki ich niewłaściwego stosowania, to około 1-3% upadków rodzin pszczelich w skali roku w Polsce.
- Zatrucia rodzin pszczelich środkami ochrony roślin to dość niewielki procent. Jednak z uwagi na znaczenie pszczół dla gospodarki apelujemy do rolników o informowanie pszczelarzy szczególnie o terminie i rodzaju wykonywanych oprysków. Wykonywanie przez rolników zabiegów ochrony chemicznej zgodnie z przepisami i informacjami zawartymi w etykiecie środka, z zachowaniem okresu prewencji dla pszczół (zwykle wieczorem) nie będzie wpływało na pracę pszczół, które zajmują się zbieraniem nektaru i pyłku w ciągu dnia” - powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Czytaj także: B-droidy - automatyczne zapylacze kwiatów zamiast pszczół? KLIK
Dofinansowanie dla pszczelarzy
W ramach programów pszczelarskich od 2004 roku Polska wypłaciła 185 mln zł. Największym dofinansowaniem objęto zakup leków przeciwko warrozie (39,4% tej kwoty) oraz zakup pszczół (31,1%). Istotne środki (21,6%) przekazano również na wsparcie zakupu sprzętu pszczelarskiego.
Zatwierdzony przez Komisję Europejską budżet programu na lata 2016/2017–2018/2019 wynosi łącznie prawie 17,8 mln euro (uwzględniając 50% dotację z budżetu krajowego).
Czytaj także: Pszczoły w rodzinie Stanisława Waraksy KLIK
8 sierpnia obchodziliśmy Dzień Pszczół
Coraz bardziej popularne są inicjatywe mające na celu edukację na temat znaczenia pszczół. Działania te skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych.