Europejski Parlament Wiejski – właśnie teraz w Polsce!
Od wczoraj do 15 września trwają obrady V edycji Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, w tym roku w Polsce, w Kielcach. Bierze w niej udział około 400 osób z 40 państw, w tym mieszkańcy wsi, małych miast, przedstawiciele organizacji społecznych i naukowych, skupiających się na europejskich obszarach wiejskich.
Europejski Parlament Wiejski reprezentuje jedną trzecią mieszkańców populacji Europy
12 września rozpoczął swoje obrady Europejski Parlament Wiejski, element długofalowej kampanii powstałej z myślą o społecznościach wiejskich, stanowiących jedną trzecią populacji całej Europy. Celem tej kampanii jest m.in. promowanie wartości społeczności wiejskich oraz wymianę współpracy i dobrych praktyk między społecznościami wiejskimi w całej Europie.
Obrady co dwa lata, tym razem w Polsce
W ramach kampanii co dwa lata organizowane są spotkania Parlamentu, podczas których przedstawiciele europejskich instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich mogą się wymienić swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wśród gości zaproszonych na polską edycję Europejskiego Parlamentu Wiejskiego znajdziemy:
-
Janusza Wojciechowskiego, Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
-
Annę Gembicką, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
-
Krzysztofa Ardanowskiego, Przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP;
-
Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Będzie spokojnie czy również poruszą tematy trudne?
Czy w trakcie kampanii zostaną poruszone tematy trudne? Z pewnością tak, bo jak powiedział Janusz Wojciechowski, Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
W dłuższej perspektywie oczywiście musimy się obawiać o bezpieczeństwo żywnościowe, ono staje się w tej chwili jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa w ogóle oprócz bezpieczeństwa energetycznego bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze. Wysokie ceny energii,wysokie ceny nawozów to jest to co dotyka rolnictwo, dlatego musimy zwiększać pomoc dla rolnictwa, musimy myśleć o tym, by w przyszłości to bezpieczeństwo samych rolników zwiększyć. Nie będzie bezpieczeństwa żywnościowego jeśli nie będzie bezpieczeństwa ekonomicznego dla samych rolników i to jest przedmiotem naszej troski.
Mają czas do czwartku
Obrady Parlamentu potrwają do czwartku, 15 września. Debaty, warsztaty, wyjazdy studyjne, polskie przykłady aktywności lokalnej zwieńczone zostaną sesją plenarną Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, podczas której odbędzie się oficjalne podpisanie deklaracji z Kielc.