Dzisiaj Światowy Dzień Pszczół
Światowy Dzień Pszczół ustanowiony został przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności. Ma to być także zwrócenie uwagi na to, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.
W Polsce obecnie występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Szacuje się, że praca pszczół w naszym kraju jest warta ponad 4 mld zł rocznie. Gdyby nie te owady, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe.
ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Fila - dwie pasje: pszczelarstwo i muzyka
Według danych przekazywanych przez Katarzynę Dytrych z grupy eksperckiej "Za górami, za lasami" z szacunków wynika, że ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły, a skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 procent czyniąc tym samym nasze życie niezwykle zależnym przede wszystkim od pszczół.
Według ekologów, głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu oraz częste koszenie trawników i łąk - to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom.
Duże znaczenie ma również intensyfikacja rolnictwa. Nadmierne, nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu to pozostałe czynniki bardzo negatywnie wpływające na dobrostan pszczół.
ZOBACZ TAKŻE: Rolnictwo ekologiczne: Na jednym hektarze też można dobrze zarobić!
- Tagi:
- pszczelarze
- pszczoły
- rolnictwo