Dopłaty do nawozów. Część rolników nie otrzyma pieniędzy?
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o pilną interwencję w sprawie rolników, u których ARiMR stwierdziła nieprawidłowości przy składaniu dokumentów do wniosków o dopłaty do nawozów.
Jak podaje KRIR w chwili zakupu nawozów nie było przepisów odnośnie wymagań co do dowodu ich zakupów, a wielu rolników otrzymało paragon nieimienny, przy czym firmy sprzedające nawozy wystawiły zaświadczenia dla rolników o dokonanym zakupie, zawierające nazwę nawozu, kwotę oraz numer paragonu.
- W wielu przypadkach paragon wraz z zaświadczeniem nie jest uznawany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Naszym zdaniem należałoby uznać to jako imienny dokument księgowy o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujący zakup nawozów, o którym mowa w instrukcji wypełniania wniosku - tłumaczy KRIR w komunikacie.
Dlatego też Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z prośbą o pilną interwencję w przedstawionej sprawie, tak aby nie wykluczać z pomocy rolników, którzy spełniają kryteria otrzymania pomocy.
Dopłaty do nawozów. Rozpoczęła się wypłata pieniędzy
Jak poifnormowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wypłata dopłat do nawozów rozpoczęła się 11 lipca. Pierwszego dnia ARiMR przekazała na konta bankowe 20 tys. rolników 138 mln zł. Pomoc dla kolejnych rolników ma być przekazywana sukcesywnie w lipcu i sierpniu.
Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.