Dokąd płynie mleko z Rosji
Według rosyjskiego resortu rolnictwa główny przychód z eksportu pochodził ze sprzedaży serów i twarogów, co stanowiło 30% przychodów z eksportu. W dalszej kolejności podano, że 22% wartości eksportu stanowiły fermentowane produkty mleczne oraz 11% mleko w proszku.
Mleko płynie najpierw do swoich
W analizowanym okresie z Rosji wyjechało 31 000 ton mleka i śmietany, co stanowi wzrost 9% w porównaniu z poprzednim rokiem. Dużo intensywniej wzrósł za to eksport serów i twarogów do 27 000 ton. W przypadku mleka w proszku wzrost eksportu nastąpił o 31% i osiągnął 18 000 ton. Głównymi kierunki dla rosyjskich produktów mlecznych były przede wszystkim kraje należące do dawnego bloku republik radzieckich. Wśród nich na pierwszym miejscu wymieniono Kazachstan, Białoruś i Uzbekistan.
Tam płynie coraz więcej mleka
Warto zauważyć, że po raz pierwszy Chiny znalazły się w pierwszej piątce największych odbiorców rosyjskich produktów mlecznych. Wartość eksportu do Chińskiej Republiki Ludowej wzrosła o 70% rok do roku i przekroczyła ona 15 mln euro. W przypadku dostaw serów i twarogów wartość eksportu wzrosła dwunastokrotnie, mleka i śmietany ponad trzykrotnie oraz mleka w proszku dwukrotnie.
Rosja zwiększyła również swoją sprzedaż do Algierii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej. Ponadto tamtejsze ministerstwo rolnictwa przedstawiło swoje dalsze oczekiwania, które zakładają, że do 2030 roku podwoi się eksport rosyjskich produktów mlecznych i osiągnie poziom 667 mln euro.
Czytaj także: Czy dojdzie do narodzin nowego mlecznego giganta?