Co do ochrony fungicydowej kluczowych upraw? BASF przedstawił ofertę z nowościami

Spotkania z dziennikarzami odbyło się 6 marca w hotelu Jakubus w Jakubowicach. Poprzedziła lustracja plantacji w Centrum Kompetencji BASF w Rychnowie.
Nowe narzędzie do walki z zarazą ziemniaka
Jacek Brol z firmy BASF zwrócił uwagę, że ten rok jest ostatnim, w którym produkty zawierające w swoim składzie dimetomorf, mające na celu zwalczanie zarazy ziemniaka, mogą być stosowane. Dokładny termin w tym względzie upływa 20 maja. - Na szczęście dostaliśmy zielone światło z ministerstwa rolnictwa na to, żeby zarejestrować nowy produkt - Divexo. On, jeśli nic się nie wydarzy, będzie w sprzedaży już w tym sezonie. Produkt uzyskał m.in. rejestrację do zwalczania zarazy ziemniaka w ziemniakach i w pomidorze, a mączniaka rzekomego - w cebuli - przekazał Jacek Brol. - Staramy się wprowadzać nowe produkty tam, gdzie jest to możliwe. To się udało z Divexo. Rejestracja jest z dnia wczorajszego, a więc z 5 marca - powiedział prelegent.
Co do ochrony przed chorobami grzybowymi dla zbóż?
O sztuce ostatniego zabiegu fungicydowego w zbożach podczas konferencji w Jakubowicach z ramienia firmy BASF mówił Kamil Szpak. Ekspert w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na to, że porażenie Fusarium może prowadzić do skażenia mykotoksynami, co ma poważny wpływ na obniżenie jakości ziarna. - Mykotoksyny są bardzo trwałe i nie można ich zniszczyć poprzez obróbkę na zimno lub ciepło. Są one stabilne podczas wszystkich procesów produkcji i przetwórstwa - zaznaczał specjalista. W swojej prezentacji podkreślał jednoczenocześnie, że skutki porażenia Fusarium wahają się od poważnego jakości plonów po całkowitą niemożność ich sprzedaży.
W związku z powyższym do ochrony kłosa Kamil Szpak rekomendował produkt Osiris Revy (zawiera mefentriflukonazol (związek z grupy triazoli) i protiokonazol (związek z grupy triazoli)). - To nowy skuteczny fungicyd przeciwko: septoriozie, fuzariozie i rdzom. Charakteryzuje się pewnym działaniem, nawet po opadach deszczu, niskiej temperaturze czy wysokim promieniowaniu UV - wyliczał prelegent.
Dla rolników nastawionych na mniej intensywną produkcję ekspert rekomendował środek Daxur. Zawiera on dwie substancje czynne - Revysol® (mefentriflukonazol) i krezoksym metylowy. Daxur, jak podkreślał Kamil Szpak, pozwala zachować równowagę pomiędzy dobrymi wynikami, a przystępną ceną. Wspomniany produkt zarejestrowany jest we wszystkich gatunkach zbóż przeciwko wielu patogenom, m.in. sprawcom mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Adresowany jest do zwalczania zarówno chorób, które pojawiają się na początku sezonu, jak i tych występujących później. Kiedy stosować Daxur? Pszenica, pszenżyto i żyto - BBCH 30-69, jęczmień - BBCH 30-49.
Co do ochrony przed chorobami grzybowymi dla rzepaków?
Szymon Łączny z firmy BASF rekomendował środek o nazwie Architect. Preparat zawiera trzy substancje czynne: piraklostrobina - związek grzybobójczy z grupy strobiluryn (inhibitory oddychania komórkowego - inhibitory cytochromu bc1 - fungicydy QoI, wg FRAC grupa 11), chlorek mepikwatu i proheksadion wapnia (inhibitory syntezy giberelin, związki z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin). - Zapewnia on skuteczną ochronę przed najważniejszymi chorobami rzepaku: sucha zgnilizna kapustnych, biała plamistość liści rzepaku, czerń krzyżowych i mączniak prawdziwy. Architect obniża też ryzyko porażenia przez inne choroby takie jak: szara pleśń i mączniak rzekomy - wyliczał Szymon Łączny. Mówił o tym, by środek stosować jesienią od fazy 3 liści rzepaku do końca fazy formowania rozety (BBCH 13-20). Wiosną z kolei od początku fazy wzrostu pędu głównego rzepaku (początek wydłużania łodygi) do fazy żółtego pąka (BBCH 30-59).
Do ochrony fungicydowej rzepaku rekomendowany był również Pictor Revy. Zawiera on następujące substancje czynne: mefentriflukonazol (substancja z grupy triazoli) i boskalid (substancja z grupy karboksyamidów). Służy do zwalczania następujących chorób: zgnilizny twardzikowej, czerni krzyżowych, mączniaka prawdziwego kapustowatych i plamistości pierścieniowej kapustnych. Środek należy zastosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, od fazy, gdy widoczne są pojedyncze nadal zamknięte pąki kwiatowe kwiatostanów bocznych do końca fazy, gdy 50% łuszczyn osiąga typową wielkość (BBCH 57-75).