Chiński rynek czeka na polskie produkty
Chiński rynek stoi przed nami otworem. Dziś podpisano pierwsze dokumenty w tej sprawie.
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Chin XI Jinping przyjechał do Polski na oficjalne rozmowy. Dziś rano odbył spotnienie z polskim ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. - Rozmowy bilateralne dotyczyły kwestii bezpieczeństwa żywności, w szczególności w zakresie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego - informuje MRiRW. W ich trakcie Krzysztof Jurgiel podkreślał wysokie standardy, jakie polskie produkty żywnościowe spełniają na każdym etapie produkcji. Podziękował także za bardzo dobrą współpracę ze stroną chińską, zaznaczając, że liczy na szybką finalizację prowadzonych prac, zwłaszcza w zakresie otwarcia rynku chińskiego dla: polskich jabłek, mięsa wieprzowego, elementów drobiowych oraz drobiu zarodowego. Zwrócił się też z prośbą o uproszczenie procedur w zakresie warunków eksportu drobiu i mleka.
W trakcie spotkania ministrowie podpisali dwa dokumenty. Pierwszy z nich horyzontalnie reguluje warunki współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywności, a drugi - warunki obrotu jajami wylęgowymi. Kolejne trzy umowy, dotyczą: warunków obrotu jabłkami, wieprzowiną oraz drobiem i zostaną podpisywane dziś w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy i przewodniczącego ChRL wraz z innymi umowami gospodarczymi. Dokumenty te mają istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński i stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do tego rynku ważnych dla strony polskiej produktów.
– Podpisane porozumienia są owocem naszych wspólnych wysiłków. Najważniejszym takim krokiem była wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Chinach. Niezwykle ważna jest wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce – powiedział minister Zhi Shuping. Podkreślił przy tym, że jest to znakomity fundament do współpracy w przyszłości.
Minister Zhi Shuping przekazał również stronie polskiej raport z przeprowadzonego w grudniu 2015 r. audytu zakładów drobiarskich. - To ważny dokument, na podstawie którego strona polska przekaże stronie chińskiej niezbędne informacje uzupełniające. Po ich analizie zostaną podjęte decyzje zatwierdzające kolejne zakłady mięsa drobiowego do eksportu na rynek chiński - wyjaśnia MRiRW. Do tej sprawy odniósł się również Krzysztof Jurgiel. - Liczymy, że w niedalekiej przyszłości wzrośnie eksport polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński. Nasi partnerzy wiedzą, że nasz przemysł przetwórczy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, zwłaszcza w sektorze mleka i mięsa. Mamy też duże możliwości w rozwoju współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa
- powiedział po zakończeniu rozmów szef polskiego resortu rolnictwa.
Chiny są dla Polski ważnym partnerem gospodarczym. Prowadzimy już kilka kampanii promocyjnych na tym rynku, m.in.: w zakresie jabłek, produktów mleczarskich i produktów mięsnych. Podczas targów SIAL China w Szanghaju Polska pełniła rolę gościa honorowego, a w listopadzie tego roku będziemy krajem partnerskim podczas targów ANUFOOD w Pekinie.
Wartość eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro. Eksportowaliśmy głównie: serwatkę, mięso i jadalne podroby z drobiu, czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe, mleko i śmietanę, zagęszczone i niezagęszczone, a także wyroby cukiernicze.