Chciał kupić traktor. Stracił ponad 40 tys. zł

Na kwotę przeszło 40 tys. zł zrobił przelew bankowy 47-latek, który postanowił kupić widziany tylko za pośrednictwem internetu traktor.
Pod koniec zeszłego tygodnia do Komendy Powiatowej Policji w Rykach (Lubelszczyzna) zgłosił się 47-letni mieszkaniec powiatu ryckiego, który powiadomił, że został oszukany podczas zakupu na portalu internetowym ciągnika rolniczego. W połowie kwietnia 2020 r. zainteresował się ogłoszeniem sprzedaży ciągnika rolniczego w atrakcyjnej cenie. Mężczyzna, po rozmowie ze sprzedającym, postanowił dokonać zakupu. Na podane przez niego konto wpłacił całą wartość traktora plus koszty transportu z Holandii. Łącznie kwota ta opiewała na 41.000 zł.
- Niestety po wpłacie gotówki kontakt ze sprzedającym się urwał, a zakupiony sprzęt rolniczy nie dotarł do pokrzywdzonego - relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.
Sprawę wyjaśnią funkcjonariusz ryckiej komendy, którzy apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów za pośrednictwem Internetu.
Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
- kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
- sprawdzić sprzedawcę przed dokonaniem zakupu, zapoznać się z opiniami i komentarzami na jego temat;
- zwracać uwagę na cenę towaru, ponieważ zbyt niska powinna wzbudzić naszą czujność i może świadczyć o próbie oszustwa;
- dokonując zapłaty należy zwracać uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione;
- zawsze należy także rozważyć możliwość osobistego sprawdzenia przedmiotu zakupu oraz zamówienia towaru z opcją płatności przy odbiorze.
Czytaj także: Piorun uderzył w rolników pracujących na polu
- jak najszybciej poinformować o tym administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu oraz zachować dokumenty związane z transakcją, w tym dowód przelewu na konto czy korespondencję mailową lub SMS-ową;
- jak najszybciej poinformować najbliższą jednostkę policji. Bardzo przydatne będą takie informacje, jak:
- data i numer aukcji czy transakcji,
- co było przedmiotem transakcji i za jaką cenę,
- nazwę konta sprawcy, który oszukał,
- jego adres e-mailowy,
- sposobu kontaktu ze sprzedawcą ,
- sposób zapłaty za towar.