Będziemy musieli zaczipować wszystkie psy i koty?
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel chce, by wszystkie psy i koty były w Polsce zaczipowane. W tym celu powstać ma ustawa, która będzie regulować kwestie obowiązku znakowania zwierząt domowych.
Podjąłem decyzję o przygotowaniu projektu ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych, na podstawie której zostanie wprowadzony obowiązek elektronicznej identyfikacji psów oraz zostanie utworzona centralna baza danych zidentyfikowanych i zarejestrowanych zwierząt domowych - oznajmił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Takie zapewnienia szef resort rolnictwa składał marszałkowi sejmu Markowi Kuchocińskiemu już kilkukrotnie, m.in. w lutym i kwietniu. W ostatnim czasie w ten sam sposób odpowiedział na interpelację poselską, którą złożył Waldemar Buda z PiS.
Na konieczność wprowadzenia obowiązkowego elektronicznego znakowania psów oraz budowy centralnej bazy danych zidentyfikowanych i zarejestrowanych zwierząt domowych wskazują zarówno przedstawiciele parlamentu, organizacji, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, samorządu terytorialnego, jak również inspekcja weterynaryjna i Najwyższa Izba Kontroli. Wszystkie jednogłośnie stwierdzają, że wprowadzenie przepisów regulujących te zagadnienia będą głównym narzędziem do walki ze zjawiskiem bezdomności zwierząt, w szczególności psów.
Zgodnie z obowiązującym prawem opiekę nad bezdomnymi zwierzętami sprawują samorządy. Według ministra i posłów powinna powstać ustawa, która ułatwiłaby gminom uporanie się z tym problemem. W jaki sposób miałoby się to stać? Ministerstwo miałoby umożliwić samorządom wprowadzenie uchwały, która narzucałaby właścicielom obowiązek czipowania swoich pupili. Obecnie gminy nie mogą wymagać tego od mieszkańców.
Jeśli ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych wejdzie w życie - zmieni się to. Obowiązkowa ogólnopolska rejestracja zapobiegnie porzucaniu zwierząt i zapełnianiu schronisk. Poza tym pomoże w identyfikacji właściciela czworonoga, jeśli ten się zgubi.
Według posła Waldemara Budy konieczne jest utworzenie powszechnej bazy, która umożliwiłaby rejestrację, a następnie identyfikację zwierząt.
Równocześnie z wprowadzeniem ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt miałaby zostać uregulowane jeszcze inne kwestie.
- Określenie minimalnych wymagań bytowych dla poszczególnych gatunków zwierząt utrzymywanych w schroniskach oraz maksymalnej obsady zwierząt w schronisku dla zwierząt będą wymagały wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Przewiduje się wprowadzenie w ustawie o ochronie zwierząt delegacji dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wydania rozporządzenia określającego minimalne warunki utrzymywania psów i kotów w schroniskach, jako podstawowych gatunków zwierząt przebywających w schroniskach. Ze względu na to, że w niektórych schroniskach przebywają również zwierzęta dzikie i egzotyczne, nie jest możliwe określenie minimalnych warunków utrzymywania odrębnie dla każdego gatunku zwierząt - zaznaczył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
Maksymalna obsad zwierząt w schronisku dla zwierząt ma zostać natomiast określona w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. - Pozwoli to powiatowemu lekarzowi weterynarii na określenie maksymalnej obsady zwierząt w schronisku dla zwierząt w decyzji potwierdzającej spełnienie warunków weterynaryjnych dla prowadzenia schroniska dla zwierząt - wyjaśnia Krzysztof Jurgiel.
Prace nad projektem ustawy dotyczącej czipowania czworonogów znajdują się we wstępnej fazie procesu legislacyjnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.