65% dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt?
Rolnicy będą mogli liczyć na większe wsparcie finansowe ze strony Państwa w ubezpieczeniu swoich upraw i zwierząt - tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.
200 291 000 zł, zgodnie z projektem rozporządzenia Rada Ministrów, ma zostać przeznaczone w 2016 r. na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Do 30 listopada każdego roku Rada Ministrów jest zobowiązana do określenia wysokości składki dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczenia na rok następny. Przypomnijmy, że w roku obecnym wynosi ona 50% do hektara w przypadku upraw i 50% do 1 sztuki w przypadku zwierząt.
Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia w tej sprawie, w 2016 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia do upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych ma wynosić 65% składki do 1 ha. Jeśli natomiast chodzi o ubezpieczenie bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń ma wynieść - 65% do 1 sztuki.
Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zmianami), od 2006 roku wdrażany jest w Polsce system ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dofinansowaniem z budżetu państwa do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych:
- dla produkcji roślinnej, tj. upraw - zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru. Ubezpieczenie obejmuje ryzyko szkód spowodowanych przez: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawiny, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne.
- dla produkcji zwierzęcej, tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawiny oraz w wyniku uboju z konieczności.