12 lipca Dniem Walki Wsi Polskiej. Będzie wolnym od pracy?
Rząd chce uhonorować wkład wsi w walkę w obronie Polski. Będzie nowe święto.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza nowe święto - Dzień Walki Męczeństwa Wsi Polskiej. Inicjatorami pomysłu byli parlamentarzyści PSL. Na święto ku czci mieszkańcom wsi wybrano 12 lipca. Dzień ten był początkiem pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci.
- Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty - podała Kancelaria Prezydenta.
Symbolem walki i męczeństwa mieszkańców polskiej wsi - jak dodała Kancelaria Prezydenta - jest Michniów w woj. świętokrzyskim, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. - Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zgodnie z założeniem ustawy przygotowanej przez PSL nie będzie dniem wolnym od pracy.