Obowiązują nowe zasady nawożenia!
Na te zmiany rolnicy wyczekują z dużą niecierpliwością. 31 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Dokument podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Nowe przepisy weszły w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a więc dziś 8 lutego.
Oznacza to, że od lutego można wjeżdżać w pola z nawozami. O nowym rozporządzeniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił w niedzielę w TVP1.
- Zgodnie z moją deklaracją, jeszcze z jesieni, mówiłem, że przejdziemy do innego systemu terminowego stosowania nawozów naturalnych, obornika. I jest już rozporządzenie - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.
Co zmienia nowe rozporządzenie? Wprowadza elastyczny wiosenny termin nawożenia w okresie od 1 lutego do 1 marca. Termin rozpoczęcia stosowania nawozów, związany będzie z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych 5 dniach przez próg 3 °C dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz 5 °C dla pozostałych upraw.
Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, ma być publikowany codziennie na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
Podstrona przydatna dla rolników na Meteo już działa. Producenci rolni mogą sprawdzać, czy temperatura sprzyja przeprowadzeniu zabiegu nawożenia na polu. Utrzymuje się zimowa aura. Prog 3°C i 5°C nie został przekroczony.
Rozporządzenie, jak informuje Marta Ceglarek z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, aktualizuje również wskaźniki produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu. Dodano dotychczas nieuwzględnione grupy zwierząt: osły, bawoły, lamy, alpaki oraz uporządkowano podział na grupy technologiczne dla innych gatunków. Uwzględniono także zasady obliczania produkcji nawozów naturalnych w przypadku otwartego systemu utrzymania;
Zostały zaktualizowane sposoby obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych dla niektórych upraw, takich jak m.in.: kukurydza uprawiana na zieloną masę, kapusta włoska, konopie włókniste, len włóknisty oraz szparagi.
- Nowe zapisy uzupełniają wartości pobrania azotu dla użytków zielonych, w zależności od kategorii agronomicznej gleby oraz zawartości materii organicznej gleby. W rozporządzeniu dodano również równoważniki nawozowe dla ścieków przeznaczonych do rolniczego wykorzystania i komunalnych osadów ściekowych, pozwalające na uwzględnienie tych źródeł azotu w bilansach - wyjaśnia specjalista z WIR.