Rozkład resztek pożniwnych - jak go przyspieszyć? [EKSPERCI RADZĄ]
Przeczytaj komentarze ekspertów.
Artur Komorowski, ekspert da. agrotechnicznych w firmie ELVITA
Nawozy fosforowo-potasowe nadal kosztują dużo, dlatego właśnie stosowanie tego typu produktów jak Elbio Terra Ivo + Elvita Humus Plus bezpośrednio aplikowanych na słomę, resztki pożniwne wpływa szybciej na jej mineralizację, a zatem uprawa, która znajdzie się za kilka tygodni na tym stanowisku, będzie mogła skorzystać z tego. Druga sprawa, jeżeli nie jest zainfekowana (gleba - stanowisko - przyp.red.), bo te patogeny nie mają, gdzie egzystować, to wówczas też poniesiemy mniejsze koszty na ochronę choćby fungicydową, a to też wiąże się z ekonomią uprawy.
Z pewnością podniesienie bilansu próchnicy. Każde pół procent próchnicy więcej w warstwie płużnej gleby daje nam dodatkowe dwadzieścia litrów wody na metrze kwadratowym - tak więc z pewnością, jeżeli, zwłaszcza ci rolnicy, którzy przechodzą na system bezworkowy, tę słomę mieszają z wierzchnią warstwą słomy zaaplikują bezpośrednio produkty Elbio Terra Ivo + Elvita Humus Plus na tą materią organiczną, to sprawią, że ta humifikacja (za sprawą produktu Elvita Humus Plus - przyp.red.) podniesie im retencję wody. To będzie taka jakby polisa na tę suszę, która choćby w tym roku, w tym sezonie wegetacyjnym dotknęła wielu rolników, zwłaszcza w regionie północnej Polski. Także myślę, że to jest bardzo duża wartość dodana.
Dr inż. Robert Cysewski z Gopsodarstwa Badawczo Rozwojowego
Biostymulator to substancja lub mikroorganizm pochodzenia naturalnego aplikowany na roślinę lub doglebowo, który wywołuje określone, pozytywne reakcje w roślinie. Oprócz znanych już kwasów humusowych czy alg najwięcej korzyści dają jednak mikroorganizmy. Grzyby i bakterie intensywnie wspierają funkcjonowanie roślin i ich odporność na choroby przez cały okres wegetacji. W okresie jesiennym preparat Trichoderma zapobiega występowaniu groźnych chorób w roku następnym. Wiosną pobudza wzrost i plonowanie dbając o zdrowotność roślin. Po latach badań i obserwacji naukowych stwierdzono, że grzyby posiadają największe możliwości rozkładu martwej materii organicznej – są to tzw. reducenci. Znany wszystkim boczniak intensywnie przekształca resztki pożniwne tworząc próchnicę. Grzyby zawarte w preparacie Trichoderma 3R „odkażają” glebę oraz zapewniają doskonałe źródło makro – mikroelementów dla roślin. Natomiast Aspergillus to grzyb, który całościowo zadba o życie biologiczne w glebie.
Tomasz Szanciło z firmy Polsil Bio Preparaty
Na tempo rozkładu resztek pożniwnych wpływa kilka znaczących czynników m.in. rozdrobnienie słomy, zalecane na odcinki o długości 3-7 cm i równomierne rozrzucenie jej na powierzchni pola. Ważną rolę odgrywa zwiększenie ilości mikroorganizmów glebowych mineralizujących słomę. W tym celu zaleca się zastosowanie użyźniacza doglebowego Microhumus Solid, który składa się z różnych gatunków bakterii Bacillus w dużej koncentracji, min. 1x109 jtk/g.
Następny krok to wymieszanie z glebą opryskanej użyźniaczem pociętej słomy przy pomocy brony talerzowej lub grubera. Odpowiednia wilgotność zwiększa aktywność mikroorganizmów rozkładających słomę w glebie.
Stosowanie bakteryjnych użyźniaczy doglebowych zmniejsza dawkę azotu do rozkładu resztek pożniwnych lub całkowicie ją eliminuje. Efektem jest oszczędność na nawozach. Azot pobrany przez bakterie podczas mineralizacji , po ich obumarciu staje się ponownie dostępny dla roślin. Mikrobiologiczne doglebowe biostymulatory regenerują strukturę gleby, przyczyniają się do powstawania próchnicy. Są wśród nich również i takie jak MICROFOSFAT, które zwiększają ilość fosforu dostępnego dla roślin uprawnych. Czytaj także: Warzywa i zboża z certyfikatem ekologicznym.
Czytaj także: