Jak radzić sobie z suszą w jarych? Jest nowe rozwiązanie [VIDEO]
Z propozycją rozwiązania powyższego problemu przychodzi Timac Agro Polska. Firma wprowadza na nasz rynek innowacyjną technologię - produkt SILIUP. Jego zadaniem jest wspieranie funkcjonowania roślin w okresach suszy. Timac Agro Polska poinformowała o tym podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Ożarowie Mazowieckim.
Na czym polega technologia SILIUP?
Technologa SILIUP została opracowana m.in. przez - Sylvain Pluchon oraz Mustapha Arkoun - w CMI Groupy Roullier - Centrum Badań i Rozwoju w St. Malo (Francja).
Fot. Technologa SILIUP została opracowana m.in. przez - Sylvain Pluchon oraz Mustapha Arkoun - w CMI Groupy Roullier
Polska jest pierwszym krajem, w którym jest wprowadzana. Dlaczego? - Są dwa główne powody. Po pierwsze mamy do własnej dyspozycji fabrykę, która produkuje nawozy na polski rynki w Austrii. To jest jedna z niewielu fabryk, która może produkować na bazie surowców, które możemy wykorzystywać w tej technologii. Drugim powodem - tym ważniejszym - są epizody suszowe, zwłaszcza tej suszy wiosennej w Polsce, które są bardzo wyraźne - wyjaśniała Agata Stolarska, prezes Timac Agro Polska.
Fot. Prezes Timac Agro Polska - Agata Stolarska
Na czym polega technologia SILIUP? - To jest zupełnie nowe rozwiązanie, która odpowiada na potrzeby współczesnego rolnictwa - czyli na problemy z wodą. Technologia opracowana jest po to, by aktywizować bakterie - wyjaśniał Piotr Kotowski, Country Product Manager Timac Agro Polska. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że SILIUP to wysoce zaawansowana technologicznie cząsteczka, składająca się z dwóch form krzemionki: Si-Biot i S-Gel. Pierwsza z nich o działaniu prebiotycznym wpływa na mobilizację bakterii naturalnie występujących w glebie do intensywnego namnażania i uwalniania krzemu w formie dostępnej dla roślin, poprzez rozpuszczanie krzemu mineralnego oraz mineralizację krzemu obecnego w resztkach roślinnych. Dzięki działaniu krzemionki Si-Biot zwiększamy pulę bakterii o 50%, a to przekłada się na 300% wzrost ilości krzemu dostępnego dla roślin. Druga forma S-Gel działa jak żel magazynujący wodę glebową w skupiskach oraz koncentrujący bakterie.
Fot. Piotr Kotowski, Sylvain Pluchon oraz Mustapha Arkoun mówi o dwóch typach krzemionki w produkcie SILIUP
SILIUP, jak zapewniali eksperci Timac Agro, pozwalają na wielokrotnie wyższe zaopatrzenie roślin w krzem, wpływając na utrzymanie turgoru roślin, nawet w warunkach suszy. Rośliny dużo sprawniej regulują procesy transpiracji.
SILIP - synergia z Top-Phos. Jak i gdzie stosować nawóz?
SILIUP wchodzi w synergię z Top-Phos, sprawdzoną formułą fosforu. Obie cząsteczki działają synergicznie i - w związku z tym - pozwalają na dobre odżywienie roślin.
W związku z powyższym w ofercie będzie dostępny będzie granulowany nawóz Top-Phos Siliup (CE) NP(S) 5-20(25). Zawiera on krzemionkę technologiczną SILIUP i fosfor w technologi Top-Phos. W jego skład jego wchodzi: 5% - azot całkowity (N), 20% - fosfor ogólny (P2O5), 25% - trójtlenek siarki (SO3), 0,1% - cynk (Zn).
Fot. Skład produktu SILIUP
Nawóz adresowany jest szczególnie dla roślin jarych: kukurydza, słonecznik, soja, groch, warzywa czy buraki cukrowe. - Tutaj bowiem jest największy problem. Rośliny ozime, które posiejemy jesienią, jeżeli tam jest odpowiednia pogoda, wówczas dobrze zdążą się zakorzenić i wiosną, nawet jeśli jest niedobór wody, to sobie w miarę radzą. Rośliny jare z kolei często mają problem z momentem startu, kiedy trzeba się ukorzenić, kiedy rośliny muszą przyjąć się dobrze, dobrze wystartować. Dlatego właśnie im dedykujemy produkt SILIUP - tłumaczył Piotr Kotowski.
Nawóz najlepiej stosować w formie zlokalizowanej. Dawka wynosi wówczas, niezależnie od uprawy, 150 kg/ha. - Produkt można stosować całopowierzchniowo. Ale wtedy będzie to dawka od 250 do 350 kg/ha - zaznaczał Piotr Kotowski.
Produkt w centrach dystrybucji Timac Agro Polska będzie dostępny już w tym tygodniu.
Czytaj także: