Natychmiastowa dymisja ministra rolnictwa - główny postulat strajku 9.12
Wiele wskazuje na to, że 9 grudnia, a więc w najbliższy poniedziałek, przed szczecińską siedzibą KOWR będzie, choć mamy grudzień, a więc iście zimowy miesiąc, gorąco.
- W poniedziałek 9 grudnia przed siedzibą KOWR w Szczecinie o godzinie 12:00 odbędzie się protest rolników dotyczący dzierżaw gruntów z zasobu Skarbu Państwa, nieprawidłowością przy zawieraniu umów, sprawy PRP Babinek. Jednym z głównych postulatów protestujących będzie natychmiastowa dymisja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez brak z Jego strony jakichkolwiek działań zmierzających do wyjaśnienia licznych nieprawidłowości przy zawieraniu umowy dzierżawy ze spółką PRP Babinek oraz przywrócenia ładu prawnego i konstytucyjnego - informuje redakcję Roman Waszczyk, rzecznik protestu.
MAPA STRAJKU ROLNIKÓW W POLSCE - GRUDZIEŃ 2024
Na 9 grudnia, jak wynika z ROLNICZEJ MAMY PROTESTÓW, zaplanowano również strajk rolników w Białej Podlaskiej. Z kolei w Przeworsku na Podkarpaciu mamy do czynienia ze strajkiem ciągłym rotacyjnym. Zaczął się on 3 grudnia i - wedle wcześniejszych ustaleń - może potrwać do 15 grudnia. - Dni i godziny w zależność od organizatorów - podano na wspomnianej mapie.
STRAJKI ROLNICZE PRZYBIORĄ OSTRZEJSZĄ FORMĘ?
Można przypuszczać, że mapa rolniczych protestów wkrótce się rozrośnie, a to za sprawą informacji, jaką wczoraj - 6 grudnia - na swoim profilu "X" przekazała Ursula von der Leyen: negocjacje w sprawie umowy z Mercosur, zostały zakończone:
- Zakończyliśmy negocjacie w sprawie umowy UE-Mercosur. To początek nowej historii. Teraz z niecierpliwością czekam na możliwość omówienia tego z krajami UE. Umowa będzie korzystna dla obywateli i przedsiębiorstw. Więcej miejsc pracy, Więcej wyborów. Wspólny dobrobyt - napisała na portal "X" Ursula von der Leyen.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej natomiast przekazali wczoraj - 6 grudnia - że zakończenie negocjacji stanowi "pierwszy krok" w procesie zmierzającym do zawarcia umowy.
- Oficjalne dokumenty zostaną opublikowane online w ciągu najbliższych dni. Po ostatecznym poprawieniu tekstu przez obie strony, zostanie on przetłumaczony na wszystkie języki urzędowe UE, a następnie przekazany Radzie i Parlamentowi - powiadomili w oficjalnym komunikacie przedstawiciele KE.
Polski rząd tym czasem jednogłośnie na początku grudnia, biorąc pod uwagę stanowisko polskich rolników, powiedział Mercosur: NIE.
CZYTAJ WIĘCEJ: Beczki z obornikiem, żądanie dymisji, blokada dróg. Rolnicy strajkują w grudniu