Na polską wołowinę otwierają się kolejne rynki
A jak to wyglądało w poszczególnych miesiącach?
W kwietniu odbył się chiński audyt polskiego sektora wołowego. Był to pierwszy etap w otwarciu Chin na polską wołowinę. W lipcu Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny bez kości z bydła poniżej 30. miesiąca życia, co otworzyło dla Polski olbrzymie możliwości eksportowe.
W dniach 2-6 lipca odbyła się Misja Wysokiego Szczebla w Japonii. Unijnemu komisarzowi rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu towarzyszyli przedstawiciele polskiego sektora rolno-spożywczego, w tym hodowcy bydła. Dla polskiej wołowiny Japonia jest ważnym i rosnącym rynkiem.
W sierpniu 11 polskich zakładów produkujących wołowinę uzyskało uprawnienia do eksportu tego mięsa na rynek Tajlandii. Z kolei Turcja zatwierdziła wzory świadectw weterynaryjnych obowiązujących przy eksporcie bydła do tuczu, uboju oraz do hodowli z Polski do Turcji. Dla bydła hodowlanego wymagane jest świadectwo rodowodowe.
We wrześniu Główny Inspektorat Weterynarii otrzymał informację z Ambasady RP w Hanoi o zatwierdzeniu przez weterynaryjną służbę Wietnamu świadectwa dla mięsa wołowego i produktów z mięsa wołowego, przeznaczonych do eksportu do Socjalistycznej Republiki Wietnamu. To pozytywne zakończenie trwających niemal 6 lat wysiłków otwarcia wietnamskiego rynku na polską wołowinę.
W październiku pojawiła się dobra dla polskich hodowców informacja z Australii. Nie będzie umowy o wolnym handlu pomiędzy tym krajem a Unią Europejską. Negocjacje nie powiodły się, gdyż KE nie chciała dać zgody na większy dostęp do unijnego rynku m.in. dla australijskiej wołowiny i jagnięciny.
W listopadzie Chiny - największy importer wołowiny na świecie - otwarły się na polską wołowinę. Ambasador Polski w Pekinie Jakub Kumoch na 14th China International Meat Conference poinformował, że został podpisany protokół pomiędzy Polską i Chinami, który umożliwia zawieranie kontaktów.
W grudniu Polska i Algieria uzgodniły wzór świadectwa weterynaryjnego dla bydła 12-28 miesięcy o wadze powyżej 600 kg urodzonego i wyhodowanego w Polsce. Kolejny rynek zbytu otwarty.