Na pewno wiesz, co robią ODR-y?
Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) są instytucjami, których celem jest wspieranie rolników i osób prowadzących działalność w sektorze rolnym poprzez bezpłatne usługi doradcze. Zatrudnieni w nich doradcy i specjaliści zapewniają szeroki wachlarz usług informacyjnych, szkoleniowych, doradczych czy upowszechnieniowych.
Podstawowe zadania ODR-ów:
- doradztwo rolnicze - udzielają porad z zakresu produkcji roślinnej, hodowli zwierząt, agrotechniki, ochrony środowiska oraz zarządzania gospodarstwem rolnym
- szkolenia i warsztaty - organizują szkolenia, seminaria i warsztaty dla rolników, aby podnosić ich wiedzę i umiejętności
- badania i testowanie - prowadzą badania w dziedzinie rolnictwa, testują nowe odmiany roślin, nawozy, środki ochrony roślin i inne technologie
- monitorowanie i prognozy - śledzą zmiany w sektorze rolnym, dostarczają informacji o warunkach atmosferycznych, plagach i chorobach roślin
- wsparcie w pozyskiwaniu funduszy - pomagają rolnikom w ubieganiu się o dotacje, kredyty i inne formy wsparcia finansowego.
ODR w każdym województwie
Publiczne doradztwo rolnicze to ogólnopolska sieć jednostek, tworzona przez Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie (woj. mazowieckie) oraz 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego:
- Dolnośląski ODR we Wrocławiu
- Kujawsko-Pomorski ODR w Minikowie
- Lubelski ODR w Końskowoli
- Lubuski ODR w Kalsku
- Łódzki ODR w Bratoszewicach
- Małopolski ODR w Karniowicach
- Mazowiecki ODR w Warszawie
- Opolski ODR w Łosiowie
- Podkarpacki ODR w Boguchwale
- Podlaski ODR w Szepietowie
- Pomorski ODR w Lubaniu
- Śląski ODR w Częstochowie
- Świętokrzyski ODR w Modliszewicach
- Warmińsko-Mazurski ODR w Olsztynie
- Wielkopolski ODR w Poznaniu
- Zachodniopomorski ODR w Barzkowicach
Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego są instytucjami o największym znaczeniu i zakresie świadczenia rolniczych usług doradczych w Polsce.
Każdy ODR ma swoją stronę internetową ze szczegółowymi informacjami
ODR-y są państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, podlegającymi ministrowi odpowiedzialnemu za rozwój wsi. Realizacja zadań jednostek doradztwa rolniczego finansowana jest w ok. 60% z dotacji celowej otrzymywanej z budżetu państwa. Pozyskują też środki zewnętrzne, pochodzące głównie z realizacji odpłatnych usług oraz projektów.
Stronę internetową zawierającą listę i kontakty do ODR-ów w całej Polsce prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każdy ODR ma swoją stronę internetową, na której można znaleźć szczegółowe informacje o jego usługach, działaniach oraz kontaktach.
Doradcy pełnią dyżury w gminach
Podstawowym zadaniem publicznego doradztwa są działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego. Mają one na celu:
- poprawę poziomu dochodów rolniczych
- podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych
- wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich
- podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych rolników oraz innych mieszkańców obszarów wiejskich.
Ze względu na charakter działalności, wymagający bliskiego kontaktu z klientami, ODR-y prowadzą biura powiatowe, a nawet zapewniają dyżury doradców na szczeblu gmin. Tak silnie rozwinięta struktura terenowa ułatwia dostęp do doradców, którzy dobrze znają specyfikę i potrzeby lokalne.
Co obejmuje działalność ODR-ów:
- wdrażanie Wspólnej Polityki Rolnej
- ochronę klimatu i środowiska (w tym w zakresie wymagań ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy azotanowej, dyrektywy NEC)
- rolnictwo ekologiczne
- gospodarowanie wodą w gospodarstwie
- stosowanie środków ochronny roślin
- zasady bioasekuracji, bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności, antybiotykooporności
- krótkie łańcuchy dystrybucji
- podejmowanie i rozwój działalności pozarolniczej
- prowadzenie rachunkowości.
Na stronie www.gov.pl/web/rolnictwo/doradztwo-rolnicze sprawdzisz ofertę swojego wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego.