Myśliwi, transportowcy, branża skórzana. Kolejne grupy popierają strajk rolników
Już jutro - 20 lutego - odbędzie się wspólna i ogólnopolska mobilizacja środowisk rolniczych - będąca kolejną odsłoną trwającego strajku rolników.
Strajk rolników w Polsce 2024
Przypomnijmy: polscy rolnicy po raz pierwszy wyjechali na ulice 24 stycznia. Pierwsze - wówczas jeszcze ostrzegawcze - działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, w związku z czym rolnicy zdecydowali się zaostrzyć protesty - ogłaszając strajk generalny.
Pierwsze duże i skoordynowane w tym samym czasie działania, miały miejsce 9 lutego. Wówczas protestowano jednocześnie w kilkuset miejscach w całej Polsce. Pisaliśmy o tym szeroko na łamach naszego portalu.
Teraz przyszła pora na kolejną odsłonę protestu. Zgodnie z zapowiedziami we wtorek - 20 lutego - odbędzie się kolejna wspólna akcja w wielu regionach naszego kraju.
Strajk generalny rolników. Gdzie będą protestować? Mapa
Gdzie odbędą się protesty 20 lutego? Gdzie trzeba spodziewać się utrudnień? Oto mapa strajków:
Według planów - możemy spodziewać się m.in. wielu utrudnień na drogach krajowych czy autostradach.
Spory protest szykuje się m.in. na węźle w rejonie Lasosic w okolicy Leszna - chodzi o DK12 i S5. Protest, który rozpocznie się już od 10.00 może tutaj potrwać nawet do 29 lutego, będą więc bardzo duże problemy na trasie Wrocław - Poznań, ponieważ blokady będą także m.in. w powiecie trzebnickim.
Strajk rolników. Trwają blokady na granicy z Ukrainą
Przypomnijmy: od dłuższego czasu trwają także intensywne i oddolne działania rolników na granicy polsko-ukraińskiej, którzy starają sie kontrolować to, co wjeżdża do naszego kraju
Także piszemy o tym na łamach naszego portalu. Protesty zaostrzają się tam - głównie w związku z bardzo niepokojącymi nagraniami, które udostępniają w internecie sami rolnicy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Blokada granicy z Ukrainą. Rolnicy ujawniają, co przyjeżdża do Polski
CZYTAJ TAKŻE: Żywność z martwymi szkodnikami. Zatrzymano importowane produkty z Ukrainy
Wielka mobilizacja rolników na granicy polsko-ukraińskiej. Jest zapowiedź całkowitej blokady
Podczas weekendu na granicy zjawiło się ok. tysiąca rolników i przedstawicieli różnych środowisk.
Przypomnijmy: zgodnie z już wcześniejszymi zapowiedziami - w ramach protestów, które zaplanowano na 20 lutego - ogrom działań ma zostać przeniesionych właśnie na granicę z Ukrainą.
- Problemem dla opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem. W związku z tym na dzień 20 lutego, w ramach 30-dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie - można było przeczytać już wcześniej w wydanym komunikacie NSZZ RI Solidarność.
Kolejne grupy zawodowe popierają strajk rolników. Transportowcy, myśliwi, branża skórzana...
Przypomnijmy: trwające protesty rolników popierają inne grupy zawodowe, podczas strajku 9 lutego do blokad dołączyli m.in. transportowcy, na 20 lutego dołączenie do strajku rolników zapowiedzieli myśliwi (którzy także są uwzględnieni na mapie).
To nie koniec. Z "Wieściami Rolniczymi" skontaktowali się także przedstawiciele przemysłu skórzanego, którzy również popierają protesty rolników. Bo, jak zaznaczają, ich branża, także jest w ogromnym kryzysie.
- W piątek 16.02.2024 roku minął równy miesiąc od naszej ostatniej wizyty w Ministerstwie. We wspólnym dialogu uzgodniono, że otrzymamy wykaz działających instrumentów jako wsparcie dla branży obuwniczej i takowy otrzymaliśmy. Ustalono również, że Ministerstwo wyznaczy kolejne spotkanie z przedstawicielami Porozumienia w ciągu kolejnych 30 dni. Niestety, po przeanalizowaniu listy otrzymanych instrumentów jednoznacznie stwierdzamy, że nie są one przystosowane do naszej branży. Ponadto z wielu nie jesteśmy w stanie skorzystać, bo się do nich nie kwalifikujemy lub wymagania/obostrzenia/zabezpieczenia otrzymania wsparcia są tak wysokie, że firmy branży obuwniczej nie są w stanie im sprostać. Ponadto, przedstawione instrumenty pomocowe zostały ustalone przez poprzednią władzę i są kontynuacją a nie nowymi instrumentami obecnego rządu. Tym samym nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych propozycji ze strony obecnego Ministra. Pragniemy nadmienić, że nie została wyznaczona data kolejnego spotkania. Sytuacja branży ulega ciągłemu pogarszaniu. Za kilka miesięcy może okazać się, że nie będzie co ratować. Już teraz niektóre firmy są na skraju bankructwa, dlatego informujemy, że przy braku reakcji z Państwa strony podejmiemy niezwłocznie akcję protestacyjną - opisuje "Wieścom Rolniczym" Tomasz Brymora
Strajk w Warszawie przeniesiony na 27 lutego
Zgodnie z wcześniejszymi planami, podczas ogólnopolskich protestów miał się m.in. odbyć "najazd" rolników na stolicę. Protest w Warszawie został jednak odwołany - a w praktyce przeniesiony na kolejny tydzień - na 27 lutego.
Nie zabraknie jednak dużych akcji w innych wielkich miastach - sporo ma się dziać ponownie m.in. w Poznaniu - tutaj na 20 lutego planowane są blokady najważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta Poznań - już od godz. 8.00.
Kolejna akcja ma odbyć się także m.in. w Bydgoszczy - gdzie podczas ostatnich protestów było bardzo gorąco pod urzędem wojewódzkim.
Przypomnijmy: wcześniej dużą akcję zorganizowano m.in. we Wrocławiu:
CZYTAJ TAKŻE: Wielka blokada Wrocławia. Trwa strajk rolników
Trwają także ciągłe protesty na trasie S3:
CZYTAJ TAKŻE: Dramatyczne słowa rolników. - Pozostaje nam albo bój, albo sznur - mówią [WIDEO]
Nieoficjalnie rolnicy zapowiadają także, że w ramach protestów 20 lutego - mogą odbywać się blokady centrów dystrybucyjnych dużych sieci handlowych w Polsce.
Strajk rolników 2024. Rolnicy i organizacje rolnicze planują stałe kontrole i obecność na granicy z Ukrainą
Według zapowiedzi organizacji rolniczych - od tego tygodnia pilnowanie granicy polsko-ukraińskiej przez rolników będzie już bardziej zorganizowane - do tej pory odbywały się one oddolnie, jednak wiele wskazuje na to, że będą stałe "dyżury" rolników, którzy z całej Polski będą dojeżdżać na miejsce - i wymieniać się po czasie.
Do tematu wrócimy.
CZYTAJ TAKŻE: 51 zł kosztowała najtańsza tona zboża z Ukrainy? Szokujące słowa wiceministra
Strajk rolników. Ruszą w czerwcu na Brukselę?
Przypomnijmy: według planów tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - odbędzie się ogromna, międzynarodowa demonstracja rolników. Nie zabraknie tam także Polaków.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy ruszą na Brukselę. 4 czerwca będzie międzynarodowa demonstracja
ZOBACZ TAKŻE WIDEO Z TEGO, JAK PRZEBIEGAŁ PROTEST ROLNIKÓW 9 LUTEGO: