Modernizuj gospodarstwo za unijne pieniądze
Planujesz budowę budynków inwentarskich i paszowych? Masz większą szansę na otrzymanie wsparcia w ramach operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
- Nowy PROW będzie głównie ukierunkowany na umożliwienie rolnikom przeprowadzania inwestycji w gospodarstwach rolnych właśnie z użyciem tych pieniędzy PROW-owskich. Na ten cel przeznaczymy największą część pieniędzy.(...) A z tej puli najwięcej pieniędzy przeznaczymy na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z produkcją zwierzęcą - zaznacza Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kto może się ubiegać? Komu będzie łatwiej uzyskać pomoc?
O pomoc finansową mogą się ubiegać gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna, mierzona współczynnikiem standardowej produkcji, wynosi co najmniej 10 tys. euro i nie jest większa niż 200 tys. euro. Natomiast powierzchnia gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha. Z dofinansowania nie mogą skorzystać producenci drobiu, chyba że prowadzą produkcję ekologiczną. - W przypadku inwestycji związanych z rozwojem produkcji mleka krowiego pomoc będzie przyznawana, gdy w gospodarstwie jest utrzymywane co najmniej 25 krów albo utrzymywane jest minimum 15 krów lecz w wyniku zrealizowanej inwestycji stado zwiększy się do co najmniej 25 sztuk. Oczywiście wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być większa niż 200 tys. euro - wyjaśnia specjalistka z MRiRW. Inne warunki przyznania wsparcia dotyczą również młodych rolników. Mogą oni wnioskować o pieniądze na inwestycję w rozwój produkcji mleka krowiego nawet wtedy, gdy nie posiadają krów albo mają ich mniej niż 15 sztuk. Jednak wielkość ekonomiczna ich gospodarstwa musi wynosić min. 10 tys. euro, a stado w momencie składania ostatecznego wniosku o wsparcie musi liczyć już co najmniej 25 krów. - Planujemy iż obsługa tego działania będzie prowadzona w taki sposób, że nabory wniosków dla produkcji zwierzęcej będą naborami ogólnokrajowymi, będzie robiona lista wniosków i ranking ogólnokrajowy, nie będzie rankingów wojewódzkich - przewiduje Zofia Szalczyk. Dofinansowanie w ramach „modernizacji” nie może być przeznaczone na zakup zwierząt.
W grupie korzystniej
O dofinansowanie z „Modernizacji gospodarstw rolnych” będzie można skorzystać grupowo. W myśl dokumentu PROW 2014-2020 grupą jest już dwójka rolników, posiadających ziemię. Ten rodzaj wnioskowania jest korzystny dla gospodarstw, które nie mają wymaganej wielkości ekonomicznej. W tej sytuacji ważne jest, aby wspólnie wykazali się wielkością produkcji na poziomie min. 15 tys. euro oraz że po przeprowadzeniu inwestycji gospodarstwo każdego z nich osiągnie wymaganą wielkość produkcji, tj.10 tys. euro. - Wszędzie będą preferencje, czyli pierwszeństwo w przyznawaniu pomocy, jeśli o pomoc będzie wnioskować więcej niż jeden rolnik. Przykładowo, gdy dwóch rolników będzie chciało zrobić chlewnie po 900 tysięcy każdy i udzielą informacji, że według tej samej zasady tworzą tę inwestycję, to będą mieć pierwszeństwo przed tymi, którzy będą składać wnioski indywidualnie - przyznaje podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.
- Pomoc „modernizacji” nie będzie dostępna przez siedem lat. W mojej ocenie, szansę na pomoc będą mieli Ci, którzy poskładają wnioski w pierwszym naborze. Te pieniądze zwłaszcza na produkcję zwierzęcą mogą się bardzo szybko wyczerpać. Pamiętajmy, żeby otrzymać wsparcie na inwestycje budowlane, trzeba mieć pozwolenie na budowę. Szacuję, lecz mogę się pomylić, że pierwsze nabory wniosków na przyznanie pomocy będą w połowie roku.(...) To nie jest zbyt dużo czasu dla tych, którzy chcą inwestować w produkcję zwierzęcą, żeby się do tej pomocy przygotować. Radzą rolnikom: jeśli chcecie otrzymać wsparcie z tej operacji, to nie planujcie, że będziecie wnioskować o pomoc w 2018 czy 2019 roku, planujcie, że będziecie to robić w pierwszym naborze - mówi Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictw i Rozwoju Wsi.
Z dokumentu PROW 2014-2020 wynika, iż preferowane będą inwestycje:
- dotyczące budynków lub modernizacji
- budynków inwentarskich i paszowych, wpływające na zwiększenie uczestnictwa
- w rynku, zróżnicowanie produkcji rolnej lub produkcji ekologicznej
WPŁYWAJĄCE NA:
- poprawę efektywności korzystania
- z zasobów wodnych w gospodarstwie
- i wykorzystania energii
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii
- redukcję emisji gazów cieplarnianych i amoniaku.
Jakie koszty kwalifikowalne będą finansowane:
- koszty budowy lub modernizacji budynków lub budowli
- koszty zakupu (w tym również instalacji) lub leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności, nowych maszyn i wyposażenia do wartości rynkowej majątku
- koszty zakupu (w tym również instalacji) lub budowy elementów infrastruktury technicznej
- koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa powyżej, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności
- koszty zakładania sadów i plantacji krzewów owocowych owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat
- koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych