Mocne słowa po spotkaniu z ministrem. "Dopłaty to tylko doraźna kroplówka"
W ostatnich dniach doszło do serii spotkań rolników z ministrem Czesławem Siekierskim oraz przedstawicielami resortu.
Spotkania Czesława Siekierskiego z rolnikami
26 kwietnia minister spotkał się z przedstawicielami protestu na S3, kolejnego dnia - 27 kwietnia - z rolnikami z województw graniczących z Ukrainą.
Obydwa spotkania mocno skupiały się na aktualnej trudnej sytuacji oraz oczywiście realizacji postulatów protestujących od dawna rolników.
Rolnicy: "Zielony Ład jest do wyrzucenia"
Nie zabrakło m.in. powrotu do kwestii Zielonego Ładu. O nim rolnicy mówią dosadnie od dawna.
- Rolnicy jasno wskazali, że Zielony Ład jest do wyrzucenia, szczególnie w rzeczywistości, w której żyjemy: dwa lata Covid-19 i ponad dwa lata wojny w Ukrainie. Do dyskusji Minister Rolnictwa włączył wielu specjalistów z poszczególnych departamentów. W wielu kwestiach, szczególnie związanych z Zielonym Ładem oraz importem produktów rolnych spoza Wspólnoty, poglądy zarówno rolników jak i Ministra Rolnictwa były zbieżne. Strona rolnicza pokreśliła konieczność wznowienia rozmów Rządu z ustawowymi przedstawicielami protestujących rolników - relacjonuje Roman Waszczyk, rzecznik protestu na S3, który uczestniczył we wspomnianym spotkaniu 26 kwietnia z ministrem.
Rolnicy dosadnie o dopłatach do zbóż
Podczas tego spotkania nie zabrakło także m.in. omówienia kwestii dopłat do sprzedanych zbóż.
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do zbóż. Rada ministrów przyjęła rozporządzenie
Sami rolnicy oceniają sprawę dosadnie.
- Rolnicy jasno wskazali, że pomoc w formie rekompensat do zbóż sprzedanych w okresie od 01.01 do 31.05.2024 r. jest kroplą w morzu potrzeb, na wielu płaszczyznach dyskryminującą dla dużej części rolników i jest doraźną kroplówką, która ma tylko podtrzymać agonię polskiego rolnictwa, natomiast działania rządu w żaden sposób nie odnoszą się do źródeł problemów. Minister wskazał, że ma świadomość, że zaproponowana pomoc jest doraźna i niewystarczająca i jeśli mógłby, to w każdej chwili zaproponowałby inne formy wsparcia. Jednak nie ma na to pieniędzy w budżecie państwa, na co z kolei już nie on ma wpływ, ale przede wszystkim szef rządu - komentuje Roman Waszczyk.
Konieczność uszczelnienia granicy polsko-ukraińskiej
Rozmowy, które odbyły się z kolei 27 kwietnia z rolnikami z województw lubelskiego i podkarpackiego miały miejsce w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Poza ministrem Czesławem Siekierskim uczestniczyła w nich także wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
Tutaj dyskusja dotyczyła oczywiście m.in. uszczelnienia polsko-ukraińskiej granicy.
- Szef resortu rolnictwa przyznał, że nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy najbardziej dotknął rolników właśnie z tych dwóch województw, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą. Przypomniał jednocześnie, że wiele propozycji rolników zostało już uwzględnionych, w tym dopłaty do sprzedanych zbóż - komentują przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi.
Podczas tego spotkania nie zabrakło także deklaracji szefa resortu rolnictwa, które padały zresztą już wcześniej.
– Wspólnie z rolnikami zrobimy przegląd Zielonego Ładu – zapowiedział szef resortu rolnictwa.
Przypomnijmy: prace nad korektą "Zielonego Ładu" prowadzi także zespół przy Prezydencie RP, kierowany przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Pisaliśmy o tym niedawno:
CZYTAJ TAKŻE: Zielony Ład do korekty. Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada prace [WIDEO]
Ministerstwo zapowiada "systemowe rozwiązania"
Jak zapowiada z kolei dziś ministerstwo, mają zostać także przygotowane systemowe rozwiązania w różnych segmentach rolnictwa.
– Będzie to zrealizowane na szczeblu centralnym z udziałem różnych grup rolników i dlatego zostaną powołane międzyresortowe zespoły – informował minister Siekierski.
Kolejną zapowiedzią ministra jest przygotowanie ustawy, która dotyczyłaby problemu dzierżaw. Rozwiązania mają określić prawa obu stron – osoby wydzierżawiającej oraz osoby uprawiającej ziemię.
O planach związanych z tą ustawą pisaliśmy już wcześniej:
CZYTAJ TAKŻE: Będzie ustawa o dzierżawie rolniczej. Co ma regulować nowe prawo?
Rozmowy w Rzeszowie dotyczyły również opłacalności produkcji rolnej.
– Opłacalność jest dziś bardzo słaba. Rolnik musi patrzeć na ceny, koszty produkcji i to jest patrzenie gospodarcze - podkreślił szef resortu rolnictwa.
Będzie spotkanie służb na granicy w maju
Wojewoda podkarpacka zapowiedziała z kolei, że w maju będzie miało miejsce spotkanie ze wszystkimi służbami pracującymi na granicy polsko-ukraińskiej.
– Wszyscy chcemy, aby nasza granica była szczelna oraz aby uszczelniony był też tranzyt – powiedziała wojewoda Teresą Kubas-Hul.
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do zbóż, do paliwa, do loch... Co obiecał rolnikom minister na forum?