Minister Telus, Kowalczyk i premier Morawiecki - Wdzięczni Polskiej Wsi
Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki dziękował rolnikom za ich trud i wysiłki przy produkcji żywności.
Zadanie dla rolnika - rozróżnienie prawdziwej wdzięczności od przedwyborczej kiełbasy
Zbliżają się wybory parlamentarne. Minister rolnictwa Robert Telus co chwilę pojawia się na dożynkach, różnych uroczystościach, czy w samych gospodarstwach rolnych, podczas których wyraża swoją wdzięczność za pracę rolników.
Wdzięczność jest wartością, która powinna istnieć niezależnie od okoliczności, ale niestety często jest używana jako narzędzie w polityce i przedwyborczych kampaniach. Rozróżnienie między prawdziwą wdzięcznością a przedwyborczą kiełbasą może być trudne - to rolnicy, jeszcze przed wyborami, muszą dokonać oceny spójności, autentyczności i trwałości tego politycznego uczucia oraz związku z głębokimi wartościami osób, które je wygłaszają - zarówno z lewej jak i z prawej strony politycznego kotła.
Czy wdzięczność, która teraz tak licznie jest okazywana, będzie okazywana również po wyborach?
Wdzięczność w Miętnem koło Garwolina
- Dzięki rolnikom mamy chleb, który jest symbolem dobrobytu, dostatku, życia i polskiego patriotyzmu - mówił szef rządu.
Premier podkreślił, że mieszkańcom polskiej wsi zawdzięczamy, że istniejemy jako naród i jako państwo.
- Chociaż państwo polskie znikało z mapy, to jako naród nie przestaliśmy istnieć, dlatego, że polskość znalazła schronienie w polskich rodzinach, a szczególnie na polskiej wsi - mówił premier Morawiecki.
Szef rządu zaznaczył, że polski rolnik potrafi oddzielić ziarno od politycznych plew i dodał, że dzisiaj toczy się walka polityczna, która zadecyduje o przyszłości polskiej wsi.
Embargo na zboża z Ukrainy
W trakcie uroczystości Wdzięczni Polskiej Wsi, nawiązując do kryzysu na rynku zbożowym premier Morawiecki poinformował, że od ponad 12 godzin, od północy 16 września krajowymi przepisami wprowadzony został zakaz wwozu ukraińskiego zboża, niezależnie od tego, że Unia Europejska tego nie zrobiła.
- Wprowadzaliśmy zakaz zgodnie z naszymi słowami. Tak, jak powiedziałem kilka dni temu: albo Komisja Europejska przedłuży zakaz wwozu, przedłuży embargo, albo sami wprowadzimy embargo na kolejne miesiące, na kolejne kwartały do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem - powiedział premier.
Uczestniczący w uroczystościach w Miętnem minister rolnictwa Robert Telus stwierdził, że wprowadzony zakaz eksportu do Polski ukraińskiego zboża to właśnie odpowiedzialność rządu wobec interesu polskiego rolnika i polskiej gospodarki.
Wsparcie dla rolników
Jak poinfomorwał resort rolnictwa, szef resortu rolnictwa zapewnił, że rząd PiS jest z rolnikami zawsze, nie tylko na dożynkach, ale przede wszystkim wtedy, kiedy polski rolnik potrzebuje pomocy i wsparcia.
- Kierujemy 15 mld zł na pomoc dla polskiego rolnika, bo wiemy, co znaczy bezpieczeństwo żywnościowe - zaznaczył minister Telus i dodał, że to nie jest żadne rozdawnictwo, tylko dopłaty do zboża, paliwa, do kredytów, do silosów.
Minister informował też o działaniach podejmowanych w celu odbudowania polskiego przetwórstwa.
- Na ten cel przeznaczyliśmy 1,2 mld euro na odtworzenie polskiego przetwórstwa - przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rozwojowi polskiego rolnictwa ma służyć także ogłoszony niedawno program Lokalna Półka. Jego celem jest skracanie drogi od pola do stołu.
- Tagi:
- dożynki