Międzyplony - o czym jeszcze warto pamiętać?
W celu spełnienia obowiązku w ramach obszarów proekologicznych (obszarów EFA) należy stworzyć międzyplon ścierniskowy składający się z 2 gatunków roślin, z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych.
Należy pamiętać, że mieszanka wysiana jako międzyplon, na tej samej działce rolnej, nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka.
Mieszanek może być wiele, w zależności od możliwości zakupu nasion i ich dostępności na rynku. Należy kierować się jednak tym, aby międzyplon był uprawiany w miarę możliwości oszczędnie, czyli aby nakłady były jak najniższe. Należy podkreślić, że wysiewając mieszanki, mamy większą gwarancję plonowania. W sytuacji, gdy warunki będą niesprzyjające dla jednego gatunku, drugi przetrwa. Można skorzystać również z gotowych mieszanek oferowanych przez firmy nasienne.
Na terenie powiatu tureckiego rolnicy najczęściej do składu mieszanki międzyplonu ścierniskowego wybierają gorczycę.
- Jest to jedna z najbardziej niezawodnych roślin międzyplonowych. Może być uprawiana praktycznie na wszystkich rodzajach gleb. Tworzy system korzeniowy, który głęboko penetruje glebę, poprawiając tym samym jej właściwości fizyczne
- mówi Maria Kamecka, główny doradca w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (powiat turecki).
Dużą zaletą gorczycy jest jej szybkie tempo wzrostu, udaje się zarówno w siewach sierpniowych, jak i wrześniowych. Po przyoraniu wprowadza do stanowiska sporo materii organicznej. Dobrze rozwinięta gorczyca, zaorana jako zielony nawóz, może zastąpić nawet 20 ton obornika. Jesienią biomasę można ciąć i spasać nią zwierzęta. Traktowana jest także jako roślina fitosanitarna z dużym udziałem zbóż w zmianowaniu. Po przemarznięciu łatwo się kruszy i nie ma z nią większych problemów podczas wykonywania uprawek. Największą jednak zaletą gorczycy, jest to, że nasiona są tanie i łatwo dostępne, a samo założenie międzyplonu nie wymaga wielu zabiegów agrotechnicznych. Z powodzeniem roślina ta może być również siana w mieszankach. Najczęściej sieje się ją razem ze zbożami jarymi.
W gospodarstwach uprawiających rzepak, niestety, siew gorczycy to ryzyko nagromadzenia się wspólnych dla rzepaku patogenów (zarówno szkodników, jak i chorób). Dlatego nie zaleca się siewu gorczycy na polach, gdzie w zmianowaniu dominują rośliny kapustne.