Tajemnica technologii sieczkarni Claas. Taka pasza poprawia wydajność krów
Technologia SHREDLAGE w najnowszych sieczkarniach CLAAS - to z pewnością największa duma marki, jeśli chodzi o rozwoju maszyn z serii Jaguar przez minione dekady.
Przypomnijmy: w lutym CLAAS świętował 50-lecie swojej serii samobieżnych sieczkarni Jaguar. Przez minione pół wieku sprzedano aż 45 tysięcy tych maszyn!
CZYTAJ WIĘCEJ: 45 tys. sieczkarni o łącznej mocy 20 mln KM. Claas Jaguar świętuje 50-lecie
Wszystkie najnowsze sieczkarnie posiadają opatentowaną przez CLAAS, specjalną technologią - SHREDLAGE.
Mówiąc w skrócie: pozwala ona tak kondycjonować paszę, by wydajność mleczna krów wzrastała, a same parametry mleka się poprawiały. Bo jak wiadomo - jakość paszy ma ogromny wpływ na zdrowie bydła.
Technologia SHREDLAGE od CLAAS
By nie być gołosłownym - CLAAS przywołuje opinie samych rolników.
– Po przejściu na kiszonkę przygotowaną wg technologii CLAAS SHREDLAGE, średnia wydajność mleczna w stadzie moich krów zwiększyła się o 1,5 l mleka od sztuki, a zawartość tłuszczu wzrosła z 3,9 do 4,2%. Dodatkowo mogliśmy podczas skarmiana stopniowo wyeliminować słomę, co przyniosło kolejne wymierne oszczędności – mówi Arkadiusz Bujalski z Motwicy w województwie lubelskim.
Rolnik przyznaje, że początkowo nie był zbytnio przekonany do takiego sposobu obróbki sieczki kukurydzianej. Dotychczasowa sieczkarnia CLAAS JAGUAR spisywała się bowiem doskonale, a sieczka z kukurydzy – to tylko sieczka. Okazuje się jednak, że nie do końca.
Wyniki produkcyjne umożliwione przez przygotowanie paszy JAGUAREM z technologią SHREDLAGE pozwalają poprawić parametry i wydajność u krów. Zresztą, nie tylko u rolnika z Motwicy.
O zaletach tej technologii przekonała się także firma Fortune z Cieszymowa w województwie pomorskim. Tam w całej grupie zwierząt pasza przygotowana o technologię SHREDLAGE pozwalała uzyskać nawet 2 litry więcej mleka od krowy. Dzienne pobranie suchej masy wzrosło z 29,5 kg do 32 kg.
– Sprawdzając skład (TMR) na sitach pensylwańskich przy tradycyjnej technologii, na górnym sicie uzyskujemy 13–15 procent. Przy zastosowaniu SHREDLAGE jest tej frakcji zacznie więcej – waha się w okolicach 22–30 procent – mówiła Renata Gurbowicz, główna hodowczyni gospodarstwa Fortune.
Tajemnica technologii SHREDLAGE od CLAAS
Jak zaznaczają przedstawiciele CLAAS, tajemnicą tej technologii nie jest zwykłe pocięcie kukurydzy na kawałki oraz – co oczywiste – uszkodzenie ziarniaków.
Sieczka ponadto:
- cięta jest na dłuższe niż zwykle odcinki 20 – 30 mm;
- i co najważniejsze jest dodatkowo rozwarstwiana i rozszarpywana/strzępiona (ang. shredlage) wzdłuż włókien.
Za odpowiednie zmiażdżenie biomasy odpowiada specyficzny podzespół w sieczkarniach – i to tylko w sieczkarniach JAGUAR.
- To zgniatacz Corncracker SHREDLAGE – dwa walce pracujące przeciwbieżnie z różnymi prędkościami. Są one wyposażone w zęby o specjalnym profilu. CLAAS posiada wyłączny patent na to rozwiązanie, wynalezione w USA - podkreślają przedstawiciele CLAAS.
Technologia CLAAS - efekty w żwaczu krowy
Zastosowanie tak pracujących walców o wyrafinowanym profilu powoduje intensywną obróbkę materiału roślinnego. Jest on nie tylko pocięty i zgnieciony, ale jeszcze postrzępiony. To przynosi konkretny efekt w żwaczu krowy. Zasiedlająca go flora bakteryjna ma dzięki temu do dyspozycji wielokrotnie większą powierzchnię biomasy. Namnaża się więc obficiej, lepiej wykorzystując węglowodany i białko roślinne paszy.
Rośnie przez to strawność przetworzonej suchej masy. Przekłada się to na zwiększenie produktywności mlecznej krów oraz zawartości białka i tłuszczu. Hodowca może więc zredukować użycie koncentratów paszowych przy zwiększonej wydajności mlecznej oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować słomę, co przekłada się na znaczne potencjalne oszczędności.
– Jestem całkowicie przekonany do SHREDLAGE, bo na jesieni 2023 r. przygotowałem kiszonkę podczas pokazu sieczkarnią wyposażoną w ten system. Efekty ekonomiczne, jakie to przyniosło mojemu gospodarstwu były bezdyskusyjne. Kupiłem więc bez wahania nowego JAGUARA 950 wyposażonego w technologię SHREDLAGE – zaznacza Arkadiusz Bujalski.
Nowa maszyna wyposażona będzie w system CEMOS AUTO PERFORMANCE, który dba o oszczędność paliwa oraz optymalne parametry pracy. Dodatkowo do dyspozycji był pakiet PREMIUM LINE – gwarancja na 3000 godzin lub 5 lat bezawaryjnej pracy oraz jubileuszowy pakiet dla operatora.
- Z zalet technologii SHREDLAGE mogą korzystać także i ci hodowcy, którzy nie kupują sieczkarni na własność. Wystarczy, że zamówią usługę taką maszyną! - zachęcają przedstawiciele marki CLAAS.
ZOBACZ TAKŻE WIDEO:
CZYTAJ TAKŻE: Potężna siła na gąsienicach. Nowy XERION 12 od CLAAS [ZDJĘCIA, WIDEO]