Małe, czarne muszki w doniczkach? W ten prosty sposób się ich pozbędziesz
Małe muszki krążące wokół kwiatów doniczkowych są nie tylko problemem natury estetycznej, ale stanowią także poważne zagrożenie dla zdrowia i kondycji roślin. Widoczne muszki latające wokół kwiatów to bowiem jedna sprawa. Drugą – znacznie groźniejszą – są żerujące w ziemi larwy tych muszek.
Małe, czarne muszki w kwiatach doniczkowych: Co to za owady?
Małe muszki to ziemiórki, czyli owady z rodziny muchówek, których długość nie przekracza 3 mm. Mają zazwyczaj czarne ubarwienie, a ich skrzydełka są przezroczyste. Swoim wyglądem przypominają muszki owocówki. Larwy ziemiórki mogą rozwijać się m.in. w doniczkach z kwiatami. To z zawartej w nich ziemi pobierają substancje odżywcze. Szczególnie sprzyjają im miejsca wilgotne, a taka właśnie bywa gleba w doniczkach z kwiatami wymagającymi częstego podlewania. Ziemiórki składają w niej jaja, z których wylęgają się niebezpieczne dla roślin larwy. Małe, czarne muszki w kwiatach doniczkowych pojawiają się najczęściej w okresie jesienno-zimowym.
Ziemiórki przynoszone są zazwyczaj do domu wraz z nowymi kwiatami ze sklepu lub z tymi przekazanymi od innych ogrodników. Początkowo nie są widoczne i dopiero z czasem zaczynają się namnażać.
Czytaj także: Tuje brązowieją? Zrób nawóz z tych tanich składników z kuchni i spiżarni
Czarna muszka w kwiatach doniczkowych, czyli dorosła forma owada, bywa denerwująca dla ludzi, jednak to nie ona jest największym zagrożeniem. Ziemiórki są najbardziej niebezpieczne, kiedy znajdują się w fazie larwalnej. Przebywają wówczas w ziemi i najpierw odżywiają się zgromadzoną w niej materią organiczną. Kiedy jednak tej zabraknie zaczynają obgryzać i uszkadzać korzenie, prowadząc do osłabienia roślin, a w efekcie nawet do ich obumierania.
Jak pozbyć się muszek w kwiatach doniczkowych? Domowe preparaty na ziemiórki
Istnieją skuteczne domowe sposoby na pozbycie się ziemiórek. Ważne, aby od razu po ich zauważeniu odizolować zaatakowaną roślinę od innych. Istnieje bowiem ryzyko, że szkodliwe owady zaatakują kwiaty znajdujące się w sąsiedztwie.
Następnie warto wobec rośliny opanowanej przez małe, czarne muszki zastosować jeden ze sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów, wśród których są m.in. specjalne roztwory do podlewania lub spryskiwania. Roślinę można podlać wodą utlenioną rozcieńczoną ze zwykłą wodą w proporcji 1:4. Skuteczny będzie też wywar z czosnku. Aby go przygotować, należy rozgnieść kilka ząbków czosnku, zalać je ok. 1 l wrzącej wody i odstawić do ostygnięcia. Następnie trzeba tak powstały napar odcedzić i rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Roztworu można używać do spryskiwania zielonych części kwiatów, a w jeszcze bardziej rozcieńczonej wersji także do ich podlewania.
Domowe sposoby na muszki w kwiatach doniczkowych: Pułapki
W walce z ziemiórkami można też zastosować domowe pułapki. Na wierzch ziemi znajdującej się w doniczce można wyłożyć np. plasterki jabłka lub innego owocu, które zwabią larwy ziemiórki żerujące głęboko wewnątrz doniczki.
Inna domowa pułapka na małe, czarne muszki w kwiatach doniczkowych jest nieco bardziej pracochłonna. Należy do żółtego kubeczka lub pojemniczka wlać wodę, a następnie dodać do niej jedną łyżeczkę octu jabłkowego lub winnego, jedną łyżeczkę płynu do mycia naczyń oraz szczyptę kurkumy. Tak przygotowaną pułapkę trzeba umieścić obok rośliny zaatakowanej przez ziemiórki. Zapach octu oraz żółty kolor skutecznie przyciągną do niej owady, które utopią się w wodzie. Tego rodzaju pułapkę warto stosować nawet przez kilka tygodni, aby mieć pewność, że udało się pozbyć wszystkich muszek.
Czytaj także: Zmieszaj w proporcji 1:4 i podlej paprotkę. Liście przestaną brązowieć i usychać
Co jeszcze zrobić, aby pozbyć się ziemiórek w kwiatach doniczkowych?
Poza tymi domowymi sposobami można zastosować też specjalne lepy, dzięki którym możliwe jest pozbycie się dorosłych ziemiórek, a tym samym uniemożliwienie im złożenia jaj.
Jeżeli zastosowane zabiegi nie przyniosą oczekiwanego efektu, warto użyć jeszcze preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Natomiast ostatnim – najbardziej radykalnym sposobem, gdy zawiodą wszystkie pozostałe – jest przesadzenie zaatakowanej przez muszki rośliny do nowej doniczki i dokładne oczyszczenie przy tym jej korzeni.
Nieskuteczne natomiast może okazać się samo przesuszenie wilgotnego podłoża w doniczce. W jego efekcie bowiem ziemiórki przeniosą się w głąb doniczki i zaatakują korzenie.
Czytaj także: Zabezpiecz borówkę amerykańską przed zimą. Cztery najlepsze sposoby
Jak zapobiegać czarnym muszkom w kwiatach doniczkowych?
Warto zadbać o to, aby małe, czarne muszki nie pojawiły się w kwiatach doniczkowych. Ważne, aby do sadzenia roślin używać zawsze odpowiedniej ziemi pochodzącej ze znanego źródła. Można ją dodatkowo, przed umieszczeniem w doniczce, wysterylizować poprzez prażenie lub gotowanie. Dzięki temu można pozbyć się ewentualnych larw ziemiórek, które znajdują się w glebie.
W profilaktyce istotna jest również regularna obserwacja kwiatów. Szybkie dostrzeżenie w ich doniczkach małych, czarnych muszek, pozwoli zareagować w odpowiedni sposób i zapobiegnie niepotrzebnemu namnażaniu się owadów i atakowaniu przez nie kolejnych roślin.
Szczególną uwagę warto zwracać też na wilgotność podłoża kwiatów. Nie powinna być ona zbyt wysoka, co sprzyja namnażaniu się niechcianych owadów.
- Tagi:
- muszki
- ziemiórki
- kwiaty doniczkowe