Mała wioska - duża aktywność jej mieszkańców
Biorą udział w spotkaniach integracyjnych, organizują rajdy rowerowe po okolicy, wycieczki integracyjne po kraju, wyjazdy na pokazy i szkolenia rolnicze. Inicjatorem wielu działań jest Jerzy Serwinek - rolnik, sołtys, członek Koła Gospodyń Wiejskich i działacz Lubelskiej Izby Rolniczej.
Przed siedmiu laty powstało w Pasiece - Kolonii atrakcyjne Gospodarstwo Agroturystyczne „U Bożenki” należące do Bożeny Oleszko i jej córki Joanny. Są w nim pokoje do wynajęcia, przez cały rok organizowane imprezy integracyjne, ogniska. Jest tu też urządzona izba tradycji regionalnej, w której zostały zgromadzone przedmioty kiedyś powszechnie używane na kraśnickiej wsi, setki eksponatów o dużej wartości etnograficznej. Gospodarstwo agroturystyczne stało się też centrum kulturalnym wsi.
W dniu 9 grudnia 2021 roku KGW Pasieka - Kolonia zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do koła wstąpiło 16 osób, w tym 4 mężczyzn, wśród nich sołtys Jerzy Serwinek. Przewodniczącą została Bożena Oleszko. Koło od razu rozpoczęło aktywną działalność. Przed świętami Bożego Narodzenia jego członkinie przygotowały zestaw ręcznie wykonanych ozdób choinkowych na konkurs ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku. KGW Pasieka- Kolonia zdobyło trzecie miejsce w tym konkursie, ich dzieła zawisły na choince w starostwie. Potem był także udział w konkursie palm i pisanek wielkanocnych. Członkowie mają bogaty plan działania na każdy rok. W tym roku przygotowały stoisko Gminy Kraśnik podczas Festiwalu „Maliniaki” , organizowanego przez kraśnickie starostwo powiatowe 9 lipca w Urzędowie. Tydzień później mieszkańcy wsi zorganizowali rajd rowerowy, od ich miejscowości, przez Rzeczycę Księżą do Malińca w powiecie Janów Lubelski. Na początek sierpnia zostały zaplanowane Dni Miejscowości, zaś we wrześniu wyjazd studyjny mieszkańców do województwa dolnośląskiego.
W roku ubiegłym mieszkańcy z pomocą funduszy gminnych zakupili 10 - arową działkę, z myślą o budowie w przyszłości wiejskiej świetlicy. Jest to działka po dawnych drewnianych zabudowaniach. Porządkują ją społecznie, mają zamiar wkrótce postawić drewnianą altankę. Będzie też tam plac zabaw dla dzieci. Członkowie miejscowego KGW mocno współpracują z innymi kołami z okolicznych wsi. Organizują wspólne imprezy, spotkania, konkursy potraw regionalnych.
Jerzy Serwinek od 28 lat wspólnie z żoną Zuzanną prowadzą gospodarstwo rolne. Pani Zuzanna pracuje też w służbie zdrowia, jako pielęgniarka. Zaczynali gospodarować od 8 ha, teraz gospodarują na ponad 60 ha gruntów własnych i dzierżawionych. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rodzice pani Zuzanny gospodarowali na areale 2,5 ha. Stopniowo dokonywali zakupu gruntów, rozwijali produkcję zwierzęcą, zaczynali od 3 krów mlecznych, a po latach doszli do 15 sztuk. W 1977 roku został zakupiony z przydziału gminnego nowy ciągnik Ursus C-360, który nadal jest użytkowany w gospodarstwie, oprócz innych nowych ciągników. Od kilku lat Serwinkowie w gospodarstwie zajmują się tylko produkcją roślinną, przeważa uprawa rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraków cukrowych. Gospodarstwo jest ciągle unowocześniane i modernizowane. Ostatnim działaniem Jerzego Serwinka jest budowa dużej wiaty na maszyny i narzędzia gospodarskie. Oprócz pracy zawodowej w nowoczesnym gospodarstwie rolnym, pana Jerzego wyróżnia aktywna działalność społeczna na rzecz środowiska. Już czwartą kadencję pełni funkcję sołtysa wsi, trzecią kadencję jest delegatem Lubelskiej Izby Rolniczej, aktywnie działa w miejscowym Kole Gospodyń wiejskich. W 2018 roku był starostą dożynek wojewódzkich w Radawcu, kilka razy starostą dożynek powiatowych i gminnych. Za swoją pracę i społeczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
ZOBACZ TAKŻE: Pionierzy rolnictwa ekologicznego w Wielkopolsce
- Tagi:
- KGW