Mączniak zbóż i traw - jak zwalczać?
Jakie zabiegi należy wykonać jesienią w celu zwalczenia chorób grzybowych zbóż ozimych? Co robić, by zapobiegać patogenom?
W tym roku aura szczególnie sprzyja dużej presji chorób w zbożach ozimych. Dlatego wielu rolników decyduje się na zabiegi T0, których celem jest zwalczenie chorób grzybowych. Co trzeba zrobić, by chorobę rozpoznać?
- Aby zaobserwować pierwsze objawy choroby należy raz w tygodniu przeprowadzić lustrację plantacji, znać charakterystykę wysianej odmiany, znać objawy chorób. Utrzymanie upraw wolnych od szkodliwych patogenów to priorytet każdego producenta zbóż - tłumaczy Jerzy Kryś z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Polskim plantacjom najczęściej doskwiera mączniak prawdziwy zbóż i traw Blumeria graminis. Szczególnie podatny na tą chorobę jest jęczmień ozimy, pszenica ozima i pszenżyto. Może powodować stary w plonie dochodzące do 30%.
Czytaj także: Choroby grzybowe rzepaku
- Jest pasożytem bezwzględnym, rozwijającym się tylko na żywych roślinach. Długa i ciepła jesień stwarza dogodne warunki do rozwoju sprawcy tej choroby. Zwalczanie mączniaka w okresie jesiennym jest szczególnie ważne z tego względu, gdyż pędy kłosonośne tworzą się właśnie w tym okresie. Porażone rośliny są niedożywione i gorzej zimują - wyjaśnia doradca Jerzy Kryś.
Jak rozpoznać chorobę grzybową o nazwie mączniak prawdziwy?
Objawem mączniaka są charakterystyczne, gdyż rośliny wyglądają jakby zostały posypane mąką (stąd nazwa choroby). Nalot ten (występuje na liściach) to skupiska strzępek grzybni i zarodników konidialnych.
- Liście pod grzybnią po pewnym czasie żółkną, zamierają i pozostają tylko czarne, kuliste owocniki na liściach. Żeruje na wszystkich zielonych częściach rośliny, a składniki pokarmowe z komórek skórki pobiera za pomocą ssawek. Źródłem infekcji są samosiewy zbóż, z których zarodniki Blumeria graminis przenoszona jest przez wiatr na duże odległości - wyjaśnia Jerzy Kryś.
Źródłem infekcji są samosiewy zbóż.
Możemy próbować zapobiegać tej chorobie, poprzez unikanie sąsiedztwa zbóż jarych i ozimych czy przyspieszanie mineralizacji resztek pożniwnych. Istotne jest także zrównoważone nawożenie azotowe. Trzeba pamiętać także o tym, że rozwojowi grzybu sprzyja zbyt gęsty i wczesny siew czy zła technika zaprawiania ziarna.
Jakie zabiegi fungicydowe stosować?
Według doradcy z WODR dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów opartych o morfoliny. - Bardzo ciekawym rozwiązaniem w ochronie zbóż ozimych przed tym patogenem jest substancja czynna - cyflufenamid, pochodząca z zupełnie nowej grupy chemicznej - fenyloacetamidów. Cechuje ją nowy, nieznany jak dotąd mechanizm działania, wykazujący skuteczność we wszystkich stadiach rozwojowych grzyba. Dzięki działaniu systemicznemu, translaminarnemu i gazowemu, zwalcza patogena już obecnego w roślinie oraz ogranicza rozwój nowych infekcji - tłumaczy Jerzy Kryś.