Grupa Azoty obniża ceny nawozów! Cena saletry: 2900 zł/t
Wraz z nadejściem nowego miesiąca Grupa Azoty aktualizuje cenniki nawozowe. Obniżki cen są spore. Co jest powodem tych zmian?
Monika Darnobyt z Grupy Azoty poinformowała wczoraj o aktualizacji cenników nawozowych.
- Dzięki styczniowej stabilizacji cen gazu ziemnego na rynku europejskim, pomimo znaczącego wzrostu cen rok do roku pozostałych surowców używanych przy produkcji nawozów, w tym ceny energii elektrycznej, węgla, fosforytów i soli potasowej, Grupa Azoty obniża ceny nawozów od 1 lutego 2023 r. - podała Monika Darnobyt.
Dalej w komunikacie Grupy Azoty czytamy, że jest to już kolejna tak znacząca aktualizacja cen polskiego producenta w odpowiedzi na zmieniające się uwarunkowania rynkowe.
- Podobną sytuację można było obserwować w październiku 2022 r. Decyzja znajdzie odzwierciedlenie w cennikach nawozowych naszych ogólnopolskich autoryzowanych dystrybutorów - podała Grupa Azoty.
Przeczytaj, co o obniżkach cen nawozów mówi minister rolnictwa?
Zgodnie z nowym cennikiem opublikowanym przez Agrochem Puławy, która należy do koncernu, ceny nawozów spadają nawet o 20%. Saletra w tej chwili kosztuje około 2900 zł/t, mocznik z inhibitorem -2760 zł, RSM 32 proc. – ok. 2480 zł. Warto zauważyć, że jeszcze kilka dni temu saletra kosztowała około 3600 zł/t.
Obniżek cen nawozów domagali się rolnicy już od ubiegłego tygodnia. Zwracali uwagę na fakt, iż nawozy w Europie taniały już od kilku tygodni. Podczas gdy ceny saletry czy amoniaku leciały w dół w sąsiednich krajach nawet o 30 proc., najwięksi polscy producenci wciąż trzymali stawki na wysokich poziomach. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Grupa Azoty przewiduje zwiększone zainteresowanie zakupami nawozów.
-.Spółka jednocześnie zwraca uwagę, iż w związku z przewidywaną zwiększoną ilością zamówień przed szczytem sezonu aplikacyjnego mogą nastąpić utrudnienia niezależne od Spółki, związane z zewnętrznym transportem i logistyką - podała w komunikacie.
Czy zatem rolnicy szturmem ruszą do dystrybutorów nawozowych? Wielu rolników zapowiada, że mimo obniżek, nie zamierza zaopatrywać się w duże ilości nawozów azotowych. Zamiast saletry czy mocznika planują zastosować gnojówkę. Inni są żywo zainteresowani obniżkami i szukają punktu sprzedaży, który oferuje nawozy po najbardziej atrakcyjnych stawkach.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- ceny nawozów
- Grupa Azoty