KZP-PTCH: Nowe przepisy uderzą po kieszeni pół mln gospodarstw
Właścicielom ferm trzody chlewnej trudno będzie spełnić wymogi zawarte w projekcie programu ograniczającego odpływ azotu ze źródeł rolniczych.
Jak zakłada projekt Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych o miesiąc skrócony zostanie okres wywozu nawozów naturalnych na pola. To, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wpłynie na budżety wielu polskich gospodarstw rolnych.
- Program ten uderzy po kieszeni ponad pół miliona gospodarstw z powodu konieczności budowy dodatkowych zbiorników i płyt obornikowych oraz organizacyjnie utrudni prowadzenie produkcji roślinnej - podaje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.
Przypomnijmy, że proponowane przepisy znacznie skracają terminy nawożenia gruntów rolnych zarówno nawozami mineralnymi jak i naturalnymi. Obowiązujące do tej pory terminy umożliwiały nawożenie od 1 marca do końca listopada. Proponowane zmiany skracają ten okres (od 1 marca do końca października). - Skrócenie terminów nawożenia o miesiąc będzie miało poważne konsekwencje dla prowadzenia wszystkich zabiegów agrotechnicznych w uprawach roślin z powodu zmienności pogody i braku możliwości wjazdu na pola. Przykłady braku możliwości dokończenia zbiorów kukurydzy i wykonania nawożenia ze względu na warunki atmosferyczne mieliśmy w ubiegłym roku - komentuje Aleksander Dargiewicz.
Czytaj także: ASF - ponad dwa tysiące przypadków
Trzeba także pamiętać, że z nawożeniem związany jest również problem przechowywania nawozów naturalnych. W proponowanych przepisach zakłada się wydłużenie okresu przechowywania nawozów naturalnych. Rolnicy zostaną zmuszeni do dokonania inwestycji powiększających powierzchnię płyt gnojowych i pojemność zbiorników na płynne nawozy naturalne.
- Nasza organizacja otrzymuje wiele sygnałów z terenu dotyczących blokowania inwestycji w produkcję zwierzęcą. Przestrzeń wiejska służąca kiedyś do produkcji coraz częściej zostaje zagospodarowana na potrzeby rekreacji osób napływowych z miast. Realizacja zakładanych prac budowlanych będzie niewykonalna bez uproszczenia przepisów prawa budowlanego oraz zasad kształtowania polityki przestrzennej - tłumaczy Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Według KZPPTCH większość rolników nie dysponuje również kapitałem lub nie posiada zdolności kredytowej na uzyskanie środków niezbędnych do przeprowadzenia wymaganych inwestycji. Bez wsparcia rządu wymagane projekty budowlane nie zostaną zrealizowane. Dla wielu rolników oznacza to znaczne ograniczenie produkcji zwierzęcej lub wręcz konieczność likwidacji produkcji.