Kupujesz maszynę wspólnie z innymi rolnikami? O tym powinieneś wiedzieć
– Rolnicy mogą zdecydować się na wspólny zakup kosztownej maszyny, niezbędnej przy prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa. Przy wspólnym zakupie będzie mogła ona służyć wszystkim finansującym go podmiotom w ustalonym udziale. Zakup przez wiele podmiotów powinien być dokumentowany wspólną faktura VAT – mówi Magdalena Jakubowska, księgowa w zespole doradców Agraves.
Dotacja na maszyny dla grupy rolników
Nabór na “Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” będzie doskonałą okazją dla rolników, aby uzyskać dotację na zakup sprzętu rolniczego. Co ważne, o dofinansowanie mogą starać się nie tylko pojedynczy rolnicy, ale także grupy rolników, czyli minimum 3 osoby.
Co ważne, w przypadku grupy rolników, można otrzymać dotację w wysokości nawet 80 procent wartości kosztów kwalifikowalnych. Z kolei rolnik indywidualny może liczyć na zwrot do 65 procent kosztów kwalifikowalnych.
W przypadku wnioskowania jako grupa rolników proporcjonalnie wzrasta także wysokość dotacji, którą można otrzymać.
– Jeśli w przypadku 1 rolnika maksymalna dotacja wynosi 200 tys. zł, to analogicznie w przypadku grupy 3 rolników maksymalnie będzie to już 600 tys. zł – tłumaczy Maria Rozdzielska, kierownik projektu dotacji dla gospodarstw rolnych w Agraves.
Co musi znaleźć się na fakturze?
Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza sytuację, w której na fakturze figuruje dwóch lub więcej nabywców. Trzeba pamiętać, aby faktura zawierała obowiązkowo dane sprzedawcy i każdego nabywcy takie jak:
- imiona i nazwiska, bądź nazwy podmiotów oraz ich adresy
- w przypadku czynnych podatników VAT numer, za pomocą którego podmiot jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług (NIP)
Nie ma znaczenia, czy nabywcami są wyłącznie czynni podatnicy VAT, wyłącznie rolnicy ryczałtowi lub też podatnicy VAT czynni i rolnicy ryczałtowi.
– Warto jednak zwrócić uwagę, by na fakturze został wskazany udział, w jakim każdy z nabywców uczestniczy w zakupie maszyny. Rolnicy powinni też zadbać o to, by dostali faktury w tylu egzemplarzach, ilu jest współwłaścicieli sprzętu – mówi Magdalena Jakubowska, księgowa Agraves.
Faktura dla wielu podmiotów a odliczenie podatku
Prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury wystawionej na wiele podmiotów przysługuje każdemu vatowcowi proporcjonalnie do wysokości posiadanego udziału w zakupionej maszynie.
– Chociaż przepisy podatkowe umożliwiają wystawienie jednej faktury na wiele podmiotów, to niejednokrotnie ograniczeniem jest program do wystawiania faktur, który nie daje takiej możliwości – kończy Magdalena Jakubowska.
Czytaj także: