Kto będzie młodym rolnikiem?
Resort rolnictwa planuje zmiany dotyczące definicji "młodego rolnika". Projekt obecnie jest w trakcie konsultacji publicznych.
Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych, na wniosek samorządu rolniczego trwają prace nad zmianami przepisów w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników”, w sposób umożliwiający uzyskanie pomocy przez osoby, które będąc osobami nieletnimi, otrzymały gospodarstwo rolne w spadku i automatycznie rozpoczęły prowadzenie tego gospodarstwa.
Według obowiązujących przepisów osoby nieletnie nie mają prawnej możliwości, aby ubiegać się o fundusze unijne i działać jako osoby fizyczne. Przypominamy, że obecna definicja "młodego rolnika" jest następująca:
Młody rolnik – osoba, która ma nie więcej niż 40 lat, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący gospodarstwem.
Beneficjentem programu "Premie dla młodych rolników" może zostać osoba, która:
1) jest osobą pełnoletnią i nie ukończyła 40 roku życia;
2) posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiąże się do uzupełnienia wykształcenia w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy;
3) rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, tj. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne (przynajmniej 1 ha użytków rolnych), przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem. W przypadku gdy urządzanie gospodarstwa:
a) rozpoczyna osoba małoletnia - okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości,
b) rozpoczyna się w wyniku dziedziczenia - okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia;
4) po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem tj. do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący.
W Programie przyjęto, iż kierujący gospodarstwem rolnym prowadzi gospodarstwo osobiście (pracuje w tym gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące gospodarstwa), na własny rachunek i we własnym imieniu, ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z jego prowadzeniem.
Resort rolnictwa poinformował, że aktualnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zmiany będą wynikały ze zmian w przepisach prawa UE przyjętych w ramach tzw. pakietu Omnibus, z procedowanych zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz przeprowadzonych w IV kwartale 2017 r. konsultacji społecznych dotyczących przepisów w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach instrumentów PROW 2014-2020.
Konopie indyjskie... Legalna uprawa. Sprawdź!
Według założeń, jedną z kwestii poddanych modyfikacjom jest definicja beneficjenta, zawarta w § 2 oraz 4 obowiązującego rozporządzenia, w tym kwestie poruszone w piśmie samorządu rolniczego. Przekazano, że aktualnie, definicja beneficjenta i sposób weryfikacji warunków przyznania pomocy w tym zakresie jest przedmiotem szczegółowych uzgodnień z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako agencją płatniczą w przypadku „Premii dla młodych rolników”.
Obecnie, prawo określa wymagania, jakie musi spełnić osoba otrzymująca pomoc. Przepisy te wykluczają jednak możliwość uzyskania pomocy przez osobę, która na skutek otrzymania spadku w młodocianym wieku, rozpoczęła automatycznie prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie. Zdaniem samorządu rolniczego należałoby umożliwić takim osobom skorzystanie z pomocy i nie powinny one ponosić konsekwencji nabycia spadku tylko dlatego, że prawo spadkowe nałożyło na nie odpowiedzialność, która ma wpływ na ich całe dalsze życie.
MRiRW informuje, iż projekt rozporządzenia zostanie skierowany do samorządu rolniczego z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie proponowanych zmian w ramach konsultacji publicznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie.
Przeczytaj również: Nie masz przychodu? Dostaniesz rekompensatę. KLIK
- Tagi:
- 100 tys
- Młody rolnik
- agencja
- premia