Zmiany w emeryturach z KRUS? Rolnicy zgłosili swoje postulaty
15 listopada Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) skierował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego pismo z wnioskiem o zmiany w przepisach emerytalnych dla rolników. Pismo jest efektem licznych postulatów zgłaszanych do KRIR przez wojewódzkie izby rolnicze. Zawiera ich podsumowanie zebrane w postaci siedmiu punktów wraz z prośbą o rozważenie możliwości ich realizacji.
Zmiany w emeryturach z KRUS: Możliwe zaliczenie lat składkowych ZUS?
Pierwsza zmiana w przepisach emerytalnych, której domagają się rolnicy, dotyczy zaliczenia do okresu składkowego w KRUS lat składkowych ZUS. Ma to znaczenie dla tzw. rolników dwuzawodowych, którzy poza prowadzeniem gospodarstwa rolnego pracują również na etacie.
Drugim postulatem przedstawionym w piśmie Zarządu KRIR jest zrównanie wysokości emerytury rolniczej z KRUS z minimalną emeryturą wypłacaną przez ZUS.
Rolnicy niesprawiedliwie traktowani w systemie ubezpieczeń KRUS?
Rolnicy wnioskują też do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o „obniżenie procentowego wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki w działach specjalnych produkcji rolnej lub wprowadzenie innych rozwiązań, które solidarnie rozłożą koszty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym rolników”.
Przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócili uwagę na nierówne i niesprawiedliwe – ich zdaniem – traktowanie rolników w systemie ubezpieczeń KRUS. Na mocy obowiązujących przepisów, „[…] najniższa miesięczna składka zdrowotna w dziale specjalnym wynosi 234 zł i jest powiązana z najniższym wynagrodzeniem (9 proc.)”. Składkę zdrowotną za rolników posiadających do 6 ha przeliczeniowych i prowadzących działalność gospodarczą opłaca budżet państwa. Natomiast rolnicy, którzy posiadają przynajmniej 6 ha przeliczeniowych i prowadzą działalność gospodarczą, sami opłacają składkę zdrowotną, która wynosi 1 zł/ha.
Czytaj także: Sanatorium dla rolnika. Kiedy KRUS sfinansuje wyjazd? Przepisy
Przejście na emeryturę możliwe po 35 latach pracy?
Następna zmiana w przepisach emerytalnych dla rolników dotyczyć powinna – ich zdaniem – umożliwienia przejścia na emeryturę KRUS po opłacaniu składek przez 35 lat niezależnie od osiągnięcia przez rolnika wieku emerytalnego. Takie rozwiązanie może zachęcić rolników do wcześniejszego przekazywania swoich gospodarstw następcom.
Będą dodatki do emerytury dla rolników?
Kolejnym postulatem rolników jest zwiększenie dodatku do emerytury dla tych, którzy opłacają podwójną lub dodatkową składkę. Wspomniany dodatek – ich zdaniem – powinien być zwiększony za każdy rok opłacania takich składek o 3 proc. emerytury podstawowej.
Na mocy obowiązujących przepisów obowiązek opłacania dodatkowej składki miesięcznej na ubezpieczenie emerytalno-rentowe mają rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne powyżej 50 ha przeliczeniowych. Wysokość składki jest następująca dla rolników posiadających:
- do 100 ha przeliczeniowych – 12 proc. emerytury podstawowej,
- do 150 ha przeliczeniowych – 24 proc. emerytury podstawowej,
- do 300 ha przeliczeniowych – 36 proc. emerytury podstawowej,
- powyżej 300 ha przeliczeniowych – 48 proc. emerytury podstawowej.
Poza tym rolnicy, którzy dodatkowo prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacają – poza składkami wynikającymi z powierzchni ich gospodarstw – ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości. W związku z tym – jak można przeczytać w omawianym piśmie – „[…] samorząd rolniczy wnioskuje o wypłatę świadczeń emerytalnych odpowiednio do wysokości opłacanych składek”.
Czytaj także: O ile wzrosną emerytury rolników w 2025 roku?
O innym dodatku do emerytury rolniczej mowa także w ostatnim punkcie pisma Zarządu KRIR. Zawarty jest w nim wniosek rolników dotyczący przyznania dodatku w wysokości 300 zł do emerytury rolniczej. Dodatkowe świadczenie pieniężne miałoby przysługiwać tym rolnikom, którzy przynajmniej przez dwie kadencje pełnili funkcje członka Rady Powiatowej Izby Rolniczej oraz osiągnęli już wiek emerytalny.
Umowy o pomoc: Zmiany proponowane przez rolników
Rolnicy wnioskują również o rozszerzenie zakresu prac, które mogą być wykonywane przez pomocnika rolnika. Postulują o takie zmiany w prawie, które umożliwią im zawieranie umów o pomoc w sektorze produkcji zwierzęcej przy pracach sezonowych takich jak np. strzyżenie czy korekta racic. Takie same umowy chcą móc zawierać też w sektorze kwiaciarstwa na prace związane z pielęgnacją kwiatów i ich zbiorem.
Obecnie rolnik może zawierać umowę o pomoc przy zbiorach owoców, warzyw, chmielu, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Takie rozwiązanie – zdaniem rolników – jest jednak niewystarczające w związku z coraz częściej występującym brakiem siły roboczej w rolnictwie. Coraz mniej młodych ludzi chce przejmować od swoich rodziców gospodarstwa rolne, a dodatkowo coraz więcej osób przeprowadza się z wsi do miast.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnik buduje największą farmę agrofotowoltaiczną w Niemczech. Bez inwestorów
- Tagi:
- emerytura rolnicza
- KRUS
- emerytura