Wiek emerytalny będzie zrównany i podwyższony do 67 lat? "Jest to konieczne"
Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźnie w wieku 65 lat. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w przypadku osób opłacających składki w ZUS, jak i w KRUS. Profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, cytowana przez money.pl uważa, że wobec starzejącego się społeczeństwa podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne.
- To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale przy kurczących się zasobach na rynku pracy jest to niezbędne – mówi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak dla money.pl.
Populacja Polaków zmniejszy się do 32,9 mln osób?
Nie tylko zasoby na rynku pracy będą się kurczyc. Zmniejszać się będzie również populacja Polaków. Zgodnie z prognozami GUS, w 2060 roku liczba ludności rezydującej Polski wyniesie 32,9 miliona osób. W porównaniu do stanu w 2022 r. oznacza to zmniejszenie populacji o 4,8 miliona tj. o 12,7%.
Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego, jak podaje dalej GUS, będziemy obserwować dalsze niekorzystne zmiany w strukturze ludności według wieku oraz zmniejszanie się liczebności kobiet w wieku rozrodczym. Osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły około 30% populacji, a ich liczba wzrośnie o 2,5 miliona w porównaniu do 2022 r.
Z kolei kobiety w wieku prokreacyjnym w 2060 r. w będą stanowiły jedynie 71% stanu z 2022 r.
Nie ulega więc wątpliwości, że osób w starszym wieku będzie przybywać. Dlatego opieka długoterminowa dla seniorów będzie już wkrótce najpoważniejszym wyzwaniem dla polityki społecznej.
Dokumentacja do emerytury KRUS. Jak udowodnić stare lata składkowe?
Europejskie państwa podwyższają wiek emerytalny
Sa kraje, które próbują przygotować się na dość istotne zmiany demograficzne. Jak podał businessinsider.pl podniesienie wieku emerytalnego zapowiedziały Czechy, które w ramach reformy osobom urodzonym po 1995 roku chce umożliwić przejście na emeryturę w wieku 66 lat lub później. Wtym kraju, jak dalej informuje businessinsider.pl, granica wieku emerytalnego ma zatrzymać się na poziomie 67 lat około 2050 r.
W Portugalii również rząd wprowadza zmiany w tej materii. W 2024 r. wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosił w tym kraju 66 lat i 4 miesiące. Kolejne wydłużenie wieku ma nastapić w 2026 roku do poziomu 66 lat i 9 miesięcy.
Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
Co ciekawe, próg emerytalny ustanowiony na 60. roku życia dla kobiet jest jednym z najniższych w Europie. W zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej wiek emerytalny jest równy. Dlatego coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności zrównania wieku emerytalnego obydwu płci.
Emerytury rolnicze. Czy będzie można sumować składki w KRUS i ZUS?