Problem ze stażem z ZUS przy emeryturze z KRUS. Na co mogą liczyć rolnicy?
Według ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu po spełnieniu łącznie dwóch warunków: osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz podlegania ubezpieczeniu emerytalno rentowemu przez co najmniej 25 lat. Staż z ZUS nie może być jednak zaliczony do okresu składkowego w KRUS proporcjonalnie.
Czytaj też: Emerytury z KRUS znacznie niższe niż te z ZUS. Najnowsze dane GUS
Zaliczenie stażu z ZUS do KRUS: Czy będzie zmiana przepisów?
Wojewódzkie izby rolnicze zgłaszały wiele wniosków dotyczących zmian w przepisach emerytalnych rolników, w związku z tym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w listopadzie 2024 roku wystosował do ministra rolnictwa pismo, w którym postulował o zmianę przepisów. Jedną z poruszanych kwestii było zaliczenie stażu z ZUS do okresu składkowego z KRUS na zasadzie proporcjonalności oraz doliczenie odpowiedniej wysokości ze składki ZUS do emerytury z KRUS. Motywowane było to zapobieganiem dyskryminacji tzw. rolników dwuzawodowców – którzy ze względu na swoją sytuację ekonomiczną decydują się na prowadzenie gospodarstwa i jednocześnie podejmują pracę zarobkową poza rolnictwem.
Czytaj też: Tobie też należy się ten dodatek do emerytury z KRUS? Co miesiąc prawie 300 zł
Odpowiedź ministra nie była jednak w tym względzie pozytywna. W swoim piśmie podkreślił on, że ustawodawca w dwóch różnych systemach ubezpieczenia społecznego, czyli w rolniczym oraz powszechnym, zawarł wspólne zastrzeżenie dotyczące nieuwzględnienia okresów ubezpieczenia, jeśli zostały one wykorzystane do ustalenia świadczenia w danym systemie.
„Oznacza to, że tych samych okresów nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do dwóch różnych świadczeń w różnych systemach ubezpieczenia społecznego. Okresy, które zostały już uwzględnione przy ustalaniu prawa do jednej emerytury, nie mogą być następnie zaliczone do okresu, od którego zależy nabycie prawa do emerytury z drugiego systemu ubezpieczeń społecznych” – czytamy.
Dodatek do emerytury dla rolników dwuzawodowych
Przypomnijmy, że rolnicy dwuzawodowcy, opłacający podwójne lub dodatkowe składki emerytalno-rentowe w KRUS, aktualnie mogą liczyć na dodatek do emerytury rolniczej, który wypłacany jest od 1 marca 2023 roku.
Czytaj też: Renta wdowia dla rolników. Tak sprawdzisz, ile możesz dostać
Składki w podwójnej wysokości mogą opłacać rolnicy, którzy poza prowadzeniem działalności rolniczej prowadzą także pozarolniczą działalność gospodarczą. Składki dodatkowe z kolei obowiązkowo opłacić muszą ci rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych o powierzchni użytków rolnych powyżej 50 hektarów przeliczeniowych.
Dodatek do emerytury dla wyżej wskazanych osób przysługuje w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania wymienionych składek. Jak podaje KRUS, wysokość ta rośnie w czasie waloryzacji emerytury podstawowej.
Otrzymywanie dodatku nie wpływa na ustalenie wysokości emerytury rolniczej, ponadto nie uwzględnia się go również podczas ustalania prawa i wysokości świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz świadczenia wyrównawczego dla działacza opozycji antykomunistycznej, a także osób represjonowanych z powodów politycznych.