Rolnik w KRUS, żona w ZUS? Ten zasiłek i tak się należy. Ma go coraz więcej osób

Jak informuje KRUS, z każdym rokiem zwiększa się ilość rolników, którzy decydują się na skorzystanie z urlopu macierzyńskiego dla ojców.
Zasiłek macierzyński dla ojców w KRUS. Ile osób skorzystało?
Jak wynika z danych Biura Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w 2023 roku z urlopu macierzyńskiego dla ojców skorzystało 686 rolników.
W minionym roku - 2024 - było to już 1.207 osób (z czego tylko od maja do grudnia liczba ta wynosiła 857 ).
Warto przypomnieć, że o zasiłek macierzyński dla ojca dziecka, potocznie nazywanego urlopem tacierzyńskim, rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą ubiegać się relatywnie od niedawna - od kwietnia 2023 roku.
Przedstawiciele Kasy przypominają więc o wspomnianym świadczeniu.
Zasiłek macierzyński dla ojców w KRUS. Kto może skorzystać?
Warto podkreślić, że takie świadczenie przysługuje ojcu, o ile matka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego.
– Chcemy przypomnieć i zachęcać rolników do korzystania z tego świadczenia. Nie ma znaczenia, czy matka dziecka jest ubezpieczona w KRUS, czy w ZUS. Ojciec może przejść na taki urlop po zakończeniu opieki nad niemowlęciem przez jego mamę. Jeśli kobieta jest ubezpieczona w ZUS, musi dostarczyć nam odpowiednie zaświadczenie, a gdy w KRUS – wówczas nic nie musi robić – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.
Zasiłek jest wypłacany rolnikowi jako kontynuacja przyznanego wcześniej zasiłku macierzyńskiego kobiecie.
- Należy się on ojcu dziecka, kiedy matka skróci okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia przez co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, a także w sytuacji śmierci matki dziecka czy porzucenia dziecka przez matkę - informują przedstawiciele KRUS.
Uwaga! Prawo do tzw. zasiłku tacierzyńskiego przysługuje ojcu nie tylko na dzieci biologiczne, ale również z tytułu przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie, w sprawie którego wydane zostało postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu rodzinie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Kiedy ojciec-rolnik może starać się o zasiłek macierzyński?
- Zasiłek macierzyński ojcu dziecka będzie przysługiwał, jeżeli odpowiedni wniosek zostanie złożony w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę - informują przedstawiciele Kasy.
Jaki wniosek musi złożyć rolnik, by otrzymać "urlop tacierzyński"
Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka jest wniosek na druku KRUS SR-24B/04/2023 (można go pobrać bezpośrednio ze strony internetowej KRUS).
Wspomniany wniosek można złożyć albo osobiście w swojej siedzibie KRUS, za pośrednictwem poczty, pocztą elektroniczną, przez platformę e-PUAP lub poprzez aplikację eKRUS.
Ponadto, w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie, trzeba dostarczyć także prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu dziecka rodzinie (jeżeli nie zostało dostarczone do KRUS).
Ile wynosi zasiłek macierzyński KRUS w roku 2025?
Przypomnijmy: zasiłek macierzyński wynosi 1.000 zł miesięcznie.
- Kwotę świadczenia za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu - podkreślają przedstawiciele KRUS.
Na koniec warto przypomnieć, że od marca tego roku weszło w życie prawo, zgodnie z którym zasiłek macierzyński zostanie wydłużony.