Refundacja za opłacane składki OC i AC dla rolników. Kto może z niej skorzystać?
Jeśli emeryt lub rencista jest uprawniony do świadczeń z KRUS i ZUS, ma prawo do danego dodatku tylko przy jednym świadczeniu. Oznacza to, że może skorzystać z refundacji składek tylko w ramach KRUS lub tylko w ramach ZUS.
Refundacja składek OC/AC - komu przysługuje?
Refundację składek regulują przepisy zawarte w art. 23b ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Kto może z niej skorzystać?
-
Inwalida wojenny zaliczony do I i II grupy inwalidów. Obecnie I grupę inwalidów określa się jako całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji, zaś II grupę jako całkowitą niezdolność do pracy.
Refundacja może dotyczyć tylko jednego pojazdu samochodowego, którego właścicielem jest inwalida wojenny. Pojazd ten nie może służyć do zarobkowego przewozu. Dodatek nie przysługuje, jeśli inwalida wojenny korzysta z refundacji lub ulgi na podstawie innych przepisów.
Ile wynosi refundacja składek?
Refundacja wynosi 50 proc. opłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczące posiadaczy pojazdów samochodowych lub na dobrowolne ubezpieczenie AC. Jeśli suma ubezpieczenia przekracza 6 tys. euro (przeliczone na złotówki wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia opłacenia składki), refundacja przysługuje tylko od części opłaconej składki, ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota stanowiąca równowartość 6 tys. euro pozostaje do rzeczywistej sumy ubezpieczenia.
W praktyce proporcję oblicza się dzieląc równowartość 6 tys. euro wyrażoną w złotówkach przez rzeczywistą sumę ubezpieczenia. Jeśli wyniesie ona np. 60 proc., tę wartość należy zastosować do obliczenia wysokości refundacji składki. Przykładowo, jeżeli wnioskodawca zapłacił składkę w wysokości 1 tys. zł, nie otrzyma zwrotu proporcjonalnego do całej tej kwoty, tylko do 60 proc. z tej kwoty, czyli do 600 zł. Oznacza to, że im bardziej suma ubezpieczenia przekracza próg 6 tys. euro, tym mniejsza część opłaconej składki będzie zwrócona.
Czytaj także: Dodatek do emerytury z KRUS dla szczególnej grupy rolników. Komu przysługuje?
Jak otrzymać refundację?
Tryb przyznawania i wypłacania refundacji został określony w drodze rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie trybu postępowania przy przyznawaniu i wypłacaniu inwalidom wojennym refundacji z tytułu opłaconej składki na ubezpieczenie pojazdów samochodowych. Jak wygląda cały proces?
-
Refundacja jest przyznawana na wniosek inwalidy wojennego. Dokument musi zostać złożony w jednostce organizacyjnej KRUS znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
-
Osoba ubiegająca się o wniosek musi okazać oryginał umowy ubezpieczenia oraz potwierdzenie opłacenia składki. Konieczne jest też okazanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Niewykorzystywanie pojazdu samochodowego do zarobkowego przewozu wnioskodawca potwierdza stosownym oświadczeniem.
-
Decyzja w sprawie refundacji jest wydawana w terminie 30 dniu od dnia złożenia wniosku i okazania dokumentów. W tym terminie następuje też wypłata refundacji na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego lub podany adres.
Podczas składania wniosku inwalida wojenny zobowiązuje się również do powiadomienia organu w terminie 14 dni, gdyby doszło do zwrotu składki OC lub AC przez ubezpieczyciela. Musi także wskazać wysokość zwrotu i okres, za jaki zwrot został dokonany. Po zgłoszeniu tego faktu, KRUS ma 30 dni od dnia otrzymania powiadomienia na wydanie decyzji w sprawie zwrotu refundacji. Wysokość kwoty zwrotu zależy od liczby miesięcy niewykorzystanego ubezpieczenia OC lub AC. Zwrot kwoty refundacji powinien nastąpić w terminie 30 dni od otrzymania decyzji.
Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS nie dla wszystkich. Kto nie skorzysta?
- Tagi:
- renta
- refundacja
- KRUS
- emerytura