Podwójny KRUS dla rolnika. Kto może skorzystać i na jakich warunkach?
Rolnik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, może odprowadzać podwójną składkę KRUS zamiast składki ZUS. Na jakich warunkach można korzystać z podwójnego KRUS i jakie wiążą się z tym obowiązki? Jednym z nich jest konieczność złożenia do 31 maja zaświadczenia o nieprzekroczeniu określonej kwoty granicznej podatku dochodowego.
- Odprowadzanie podwójnej składki KRUS bez wątpienia jest dla rolników korzystniejsze niż w przypadku ubezpieczenia ZUS - nie ma wątpliwości Martyna Pawlak, księgowa Agraves.
Kto zachowa ciągłość ubezpieczenia społecznego?
Czy rolnik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy prowadzeniu takiej działalności, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników? Jak najbardziej jest to możliwe, lecz pod pewnymi warunkami.
- Ciągłość ubezpieczenia rolniczego zachowa rolnik podlegający ubezpieczeniu nieprzerwanie przez okres 3 lat, który nie jest pracownikiem w innej firmie oraz nie posiada ustalonego prawa do emerytury, renty czy innych świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych - wyjaśnia Martyna Pawlak, księgowa Agraves.
To jednak nie wszystko. Ponadto rolnik musiał złożyć w KRUS zawiadomienie o kontynuacji ubezpieczenia w terminie do 14 dni od rozpoczęcia działalności. Co ważne ten termin jest nieprzekraczalny, a oświadczenie można złożyć na wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorcy (CEIDG-1). Złożenie wniosku w tej formie traktowane jest jak dotrzymanie terminu złożenia oświadczenia w KRUS.
Ostatnim warunkiem jest nieprzekroczenie przez rolnika limitu należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
- Kwota graniczna podatku podlega corocznej waloryzacji i jest ogłaszana w formie obwieszczenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W 2023 roku kwota ta wynosiła 4088 zł - informuje księgowa Agraves.
Oświadczenie do 31 maja - ważna data dla rolników odprowadzających podwójny KRUS
Rolnicy odprowadzający podwójny KRUS muszą pamiętać, że do 31 maja każdego roku, po rozliczeniu roku podatkowego, muszą złożyć w KRUS zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające, że podatek dochodowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekroczył rocznej kwoty granicznej.
- Przekroczenie kwoty granicznej będzie oznaczało wykluczenie rolnika z podwójnego KRUS i objęcie go ubezpieczeniem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - informuje Martyna Pawlak.
Za rolnika lub domownika prowadzącego dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą podstawowa składka miesięczna na ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest opłacana w podwójnym wymiarze. Natomiast na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie składka za te osoby opłacana jest w pojedynczej wysokości, tak samo jak za pozostałych ubezpieczonych, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej, dotyczy to również składki zdrowotnej.
Działalność nierejestrowana
Rolnik lub domownik podejmujący prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej, która nie stanowi działalności gospodarczej i nie wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie musi spełniać wymienianych wcześniej warunków.
Osoby takie kontynuują podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników na dotychczasowych zasadach i nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości.
Przeczytaj także: Dopłaty bezpośrednie. Będzie dłuższy termin naboru wniosków?
- Tagi:
- podwójny KRUS