Sanatorium dla rolnika. Kiedy KRUS sfinansuje wyjazd? Przepisy
Jak można przeczytać na stronie KRUS-u, każdego roku z rehabilitacji leczniczej korzysta około 14 tys. osób. Rolnicy, którzy są uprawnieni do świadczeń, mogą skorzystać z tej możliwości, jeśli spełniają wskazane w ustawie wymagania.
Warunki do skorzystania z rehabilitacji leczniczej rolników
Jak wskazuje art. 64 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, KRUS podejmuje działania na rzecz tych rolników, którzy są całkowicie niezdolni do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokują na to, by w wyniku leczenia i rehabilitacji leczniczej, zmienić ten stan rzeczy i odzyskać zdolność. Chodzi tutaj o rolników podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie, podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 18 miesięcy przed tym, jak złożyli wniosek o rehabilitację (ten okres nie jest wymagany, jeśli ubezpieczony jest zagrożony całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym na skutek wypadku przy pracy rolniczej), lub też rolników z ustalonym prawem do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, którzy zdolni są do samodzielnej egzystencji. W powyższych przypadkach KRUS może skierować na rehabilitację leczniczą.
Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej z KRUS-u?
Według ustawy na rehabilitację leczniczą są kierowani rolnicy, którzy są uznani za okresowo całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym, jednak rokują na odzyskanie zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji, osoby, które zagrożone są całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, oraz osoby uprawnione do renty rodzinnej.
Na rehabilitację leczniczą kierowane są również dzieci osób, które spełniają warunki określone powyżej i mają ustalone prawo do renty określonej w art. 18 ustawy (renta rolnicza szkoleniowa, renta rodzinna, emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin), jeżeli te osoby nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą dziecka podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu bądź emerytalno-rentowemu. W przypadku, gdy na rehabilitację zostaje skierowane dziecko wymagające opieki (z powodu wieku lub stanu zdrowia), KRUS zapewnia pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej także opiekunowi prawnemu dziecka.
Ponadto z rehabilitacji mogą korzystać osoby uprawnione do emerytury rolniczej – w celu podreperowania swojego zdrowia.
Czytaj też: O ile wzrosną emerytury rolników w 2025 roku? Wszystko, co wiemy o waloryzacji
Skierowanie na rehabilitację leczniczą dla rolników
Osoba, która potrzebuje rehabilitacji ze względu na wypadek przy pracy rolniczej, ma pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania. Aby otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą lub turnusy regeneracyjne, konieczne jest uzyskanie prawomocnego orzeczenia lekarza rzeczoznawcy KRUS lub komisji lekarskiej KRUS, które wydane jest w postępowaniu orzeczniczym dla ustalenia prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników i zawiera wskazanie do rehabilitacji leczniczej, lub też uzyskanie wniosku sporządzonego przez lekarza prowadzącego leczenie. Oba wskazane dokumenty musi pozytywnie zaopiniować lekarz regionalny inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS.
Czy KRUS finansuje pobyt w Centrum Rehabilitacji Rolników?
Turnusy rehabilitacyjne dla rolników są bezpłatne. Ponadto otrzymują oni zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do zakładu rehabilitacji leczniczej (w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego środka transportu). Co jednak istotne, jak wskazuje ustawa, zwrot kosztów za przejazd nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury rolniczej.
Z rehabilitacji można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy, jednak w uzasadnionych przypadkach czas oczekiwania może zostać skrócony.
Sanatoria dla rolników – gdzie się znajdują?
Na stronie KRUS-u znajduje się lista ośrodków, w których przeprowadzana jest rehabilitacja lecznicza rolników:
- Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iwoniczu-Zdroju;
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu;
- Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Kresowiak" w Horyńcu-Zdroju;
- Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jedlcu;
- Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Granit" w Szklarskiej Porębie;
- Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Sasanka" w Świnoujściu.
Czytaj też: Rolnik buduje największą farmę agrofotowoltaiczną w Niemczech. Bez inwestorów