Nowy, dodatkowy fundusz emerytalny dla rolników i ich rodzin? Jest odpowiedź

- System emerytalny KRUS, choć zapewnia podstawowe świadczenia, nie gwarantuje rolnikom wystarczającego zabezpieczenia finansowego po zakończeniu aktywności zawodowej - twierdzą posłowie Tomasz Nowak oraz Krzysztof Gadowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Apel o stworzenie nowego, dobrowolnego funduszu emerytalnego tylko dla rolników i ich rodzin
Jakiś czas temu wystosowali w związku z tym interpelację do ministerstwa rolnictwa, w której proszą o rozważenie stworzenia nowego mechanizmu - zabezpieczającego rolników i ich rodziny.
- Obecnie brak jest skutecznych, systemowych mechanizmów umożliwiających rolnikom budowanie dobrowolnych oszczędności emerytalnych w sposób zorganizowany i wspierany przez państwo. W związku z powyższym, proszę o rozważenie stworzenia nowego mechanizmu w postaci dobrowolnego dodatkowego funduszu emerytalnego dla rolników i ich rodzin, funkcjonującego na zasadach podobnych do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), z możliwością dobrowolnego przystąpienia rolnika oraz członków jego najbliższej rodziny do funduszu, wsparcia oszczędzania poprzez dopłaty państwowe lub ulgi podatkowe, gromadzenia środków w sposób bezpieczny i przejrzysty – pod nadzorem instytucji państwowych, możliwości dziedziczenia zgromadzonych środków lub ich wcześniejszego użycia w sytuacjach losowych - wyliczają posłowie.
Apel o stworzenie nowego, dobrowolnego funduszu emerytalnego tylko dla rolników i ich rodzin. Co na to ministerstwo?
Co na to wszystko przedstawiciele resortu rolnictwa?
Minister Czesław Siekierski, w odpowiedzi na wspomnianą interpelację przyznaje, że zawód rolnika jest specyficznym zawodem.
- Rolnictwo charakteryzuje się sezonowością, nieregularnością dochodów oraz brakiem możliwości czasowego zawieszenia działalności. Oznacza to, że produkcja rolna jest uzależniona od pór roku, co wynika z naturalnych cykli rozwoju roślin i zwierząt, a także od warunków klimatycznych. Między innymi z myślą o tych trudnych uwarunkowaniach powstał system ubezpieczenia społecznego rolników, realizowany przez KRUS, który oferuje rolnikom niższe obciążenia składkowe oraz świadczenia emerytalne o ograniczonej wysokości. Nie należy zapominać, że świadczenia emerytalno-rentowe rolnicze są finansowane w około 90% z budżetu państwa - zaznacza Czesław Siekierski.
Co z kolei z propozycją posłów? Jak zaznacza minister rolnictwa, jeżeli rolnicy wyrażą chęć dodatkowego oszczędzania, mogą oprócz składek na ubezpieczenie społeczne rolników wpłacać odpowiednie środki na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które stanowią III filar zabezpieczenia emerytalnego w naszym kraju.
- Te rozwiązania pozwalają na systematyczne odkładanie i inwestowanie środków z myślą o przyszłej emeryturze, tym bardziej jeżeli obawiamy się, że może być ona zbyt niska. Należy pamiętać, że oszczędzający nie ponoszą żadnych konsekwencji, jeśli wpłacają środki nieregularnie, a zgromadzony kapitał cały czas jest inwestowany. Środki zgromadzone na takich kontach zgodnie z ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego są dziedziczone.Ponadto oszczędzającym w IKE przysługuje możliwość uzyskania korzyści podatkowej w postaci zwolnienia z tzw. podatku Belki czyli podatku od zysków kapitałowych, wynoszącego 19% - tłumaczy szef resortu rolnictwa.
Ponadto, jak wylicza, rolnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej odprowadzają podatek dochodowy od osób fizycznych, w związku z tym przysługuje im ulga podatkowa z tytułu wpłat na IKZE.
- W związku z powyższym, obecne mechanizmy zabezpieczenia emerytalnego (KRUS, IKE, IKZE) są moim zdaniem odpowiednio dopasowane do specyfiki pracy rolników i zapewniają im możliwość skutecznego zabezpieczenia emerytalnego. Należy pamiętać, że IKE oraz IKZE są dobrowolne, więc decyzja dotycząca przynależności do tego systemu należy do rolników - zaznacza Czesław Siekierski.
Na koniec opisuje wprost:
- Nie przewiduję zatem utworzenia dodatkowego dobrowolnego funduszu emerytalnego, skierowanego wyłącznie do rolników i ich rodzin i dlatego w ministerstwie nie są prowadzone prace legislacyjne lub koncepcyjne w tym zakresie - odpowiada.