Ile rolnik może dostać renty lub odszkodowania?
Podczas pracy w rolnictwie dość często zdarzają się wypadki. Rolnicy zapadają także na choroby związane z ich zawodem, o tym pisaliśmy TUTAJ. Zapytaliśmy KRUS o to, kiedy można otrzymać rentę lub odszkodowanie z powodu rolniczej choroby zawodowej, a także jakie są stawki.
Kiedy rolnikowi przysługuje uzyskanie odszkodowania lub renty?
Rolnik może uzyskać:
1) jednorazowe odszkodowanie z powodu uszczerbku na zdrowiu, który powstał wskutek rolniczej choroby zawodowej, jeżeli:
- państwowy inspektor sanitarny - w drodze decyzji - stwierdzi rolniczą chorobę zawodową,
- w dniu zachorowania na tę chorobę rolnik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników,
- lekarz rzeczoznawca Kasy (w I instancji) lub komisja lekarska Kasy (w II instancji) orzeknie % (stały lub długotrwały) uszczerbek na zdrowiu w związku z choroba zawodową;
2) rentę rolniczą z powodu niezdolności do pracy, która powstała przez rolniczą chorobę zawodową, jeżeli:
- państwowy inspektor sanitarny - w drodze decyzji - stwierdzi rolniczą chorobę zawodową,
- w dniu zachorowania na tę chorobę rolnik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników,
- lekarz rzeczoznawca Kasy (w I instancji) lub komisja lekarska Kasy (w II instancji) orzeknie trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym spowodowaną chorobą zawodową. Niezdolność ta powstanie w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Ile pieniędzy może otrzymać rolnik w ramach jednorazowego odszkodowania?
Od 1 stycznia 2022 r. wysokość jednorazowego odszkodowania z powodu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, który został spowodowany wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową wynosi 1.033 zł za każdy procent tego uszczerbku.
- Wysokość renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy powstałej wskutek rolniczej choroby zawodowej uzależniona jest od okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz okresu, jaki pozostał poszkodowanemu do uzyskania 60 roku życia - podaje Teresa O’Neill.
Stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu
- Jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej ustala się (art. 13 ust. 1 ustawy) proporcjonalnie do określonego procentowo - w wyniku postępowania orzeczniczego - stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - wyjaśnia Teresa O’Neill.
Za stały uszczerbek na zdrowiu uznaje się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności i nie rokuje poprawy.
Z kolei długotrwały uszczerbek to naruszenie sprawności organizmu poprzez wypadek przy pracy rolniczej lub przebytą chorobę zawodową, które spowodowały upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące jednak poprawić się.