Dostał stałą rentę i stracił szansę na emeryturę KRUS. "Czy można to zmienić?"

Rolnicy co jakiś czas zgłaszają różne problemy, które dotyczą obowiązującego prawa w zakresie systemu emerytalnego.
Stała renta inwalidzka a emerytura KRUS
Jedną z najczęściej powtarzających się spraw - jest kwestia brakujących lat składkowych, by otrzymać emeryturę rolniczą.
Jak alarmują rolnicy - często bywa niestety tak, że brakujące składki do emerytury - wynikają z czynników niezależnych. Jak np. ciężka choroba.
Jeden z takich przypadków opisał niedawno poseł Jacek Niedźwiedzki, który wystosował interpelację do ministerstwa rolnictwa.
- Do mojego biura poselskiego zgłosili się mieszkańcy, rolnicy, którzy zwrócili uwagę na istotne problemy związane z systemem emerytalnym. Pierwszy z nich, który dziesięć lat temu zachorował na nowotwór i otrzymał stałą rentę inwalidzką, nie mógł kontynuować odprowadzania składek emerytalnych, co w efekcie spowodowało, że nie osiągnął wymaganego 25-letniego okresu składkowego, uprawniającego do emerytury z KRUS. Podkreślił on, że jego sytuacja nie jest odosobniona i że osoby, które zostały trwale uznane za niezdolne do pracy z powodu ciężkiej choroby, powinny mieć możliwość kontynuacji ubezpieczenia emerytalnego w KRUS - opisuje poseł.
I wprost pyta: czy planowane jest podjęcie działań legislacyjnych umożliwiających osobom z trwałą rentą inwalidzką dalsze "składkowanie" na ubezpieczenie emerytalne?
Co na to ministerstwo rolnictwa?
Czy osoby z trwałą rentą inwalidzką mogą odkładać dalej składki na ubezpieczenie emerytalne?
Niestety, jak się okazuje, obecne prawo nie pozostawia w tej kwestii złudzeń.
Jak tłumaczy na wstępie minister rolnictwa, Czesław Siekierski, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym. Jest ona przyznawana na stałe wówczas, gdy całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego.
- Jeżeli renta jest przyznana na stałe, rolnik nie podlega dalej ubezpieczeniu społecznemu rolników, zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Należy bowiem wychodzić z założenia, że obowiązek ubezpieczenia społecznego wiąże się z posiadaniem tytułu rodzącego ten obowiązek. Zatem, jeżeli osoba jest trwale całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym, nie powinno budzić wątpliwości, że nie powinna posiadać możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników - odpowiada wprost minister rolnictwa.
Jak dodaje przy tym na koniec - wspomniana sytuacja wprost wynika z założeń ochrony ubezpieczeniowej.
- Nie wdając się w analizę zabezpieczenia społecznego należy stwierdzić, że takie rozwiązanie co do zasady byłoby sprzeczne z konstrukcyjnymi założeniami ochrony ubezpieczeniowej - odpisuje w odpowiedzi na interpelację poselską minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
- Tagi:
- składki
- renta inwalidzka
- KRUS
- emerytura