Kontrola podczas wypłaty emerytury z KRUS. Ci seniorzy mogą się jej spodziewać
Przepisy, w wyniku których pracownik Poczty Polskiej przed przekazaniem seniorowi emerytury może poprosić o dowód osobisty, pochodzą z kwietnia 2023 r. Wprowadziła je nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Na tej podstawie Poczta Polska wdrożyła zmiany do „Regulaminu świadczenia usługi przekaz pocztowy”. Przed wypłaceniem przekazu z emeryturą listonosze zaczęli prosić seniorów o okazanie dowodu osobistego.
Jak informował serwis Prawo.pl, szybko okazało się, że dla części osób był to problem (np. z powodu nieważnego dowodu). W efekcie zdarzały się przypadki, że osoby starsze nie otrzymywały świadczenia – a było ono jedynym źródłem utrzymania. W wyniku skarg i interwencji Poczta Polska dokonała zmian w przyjętym przez siebie regulaminie. W efekcie listonosze nie muszą za każdym razem potwierdzać tożsamości osoby, która jest odbiorcą przekazu.
Czytaj też: Umorzenie składek dla rolników. Wnioski już od 6 stycznia 2025
Obowiązek sprawdzenie dowodu osobistego emeryta. Kiedy listonosz może od niego odstąpić?
Aktualny regulamin Poczty Polskiej zakłada, że w przypadku przekazów pocztowych, których nadawcą jest jednostka sektora finansów publicznych, w tym nadająca przekazy dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych (czyli przede wszystkim ZUS lub KRUS), a odbiorca przekazu jest znany pracownikowi Poczty Polskiej, nie musi on prosić odbiorcy przekazu o dowód. Innymi słowy: jeżeli listonosz widzi, że przekaz, który wypłaca, to emerytura czy renta z ZUS lub KRUS i wie, kim jest osoba, której zamierza wręczyć pieniądze (bo np. od lat przynosi jej emeryturę czy rentę), nie musi sprawdzać dowodu.
Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych przypadkach listonosz może poprosić odbiorcę przekazu (w tym przekazu z emeryturą lub rentą), o dowód. Jeżeli nie jest pewien jego tożsamości, ma obowiązek jej weryfikacji.
Czytaj również: Ile osób pobiera w Polsce emerytury i renty z KRUS?
Ile osób otrzymuje emerytury pocztą?
Według danych z końca kwietnia 2023 r. 80,3 proc. świadczeń emerytalnych ZUS przekazywanych było na konto w banku. Listonosze roznosili około milion emerytur.
Jak to wygląda w przypadku ubezpieczonych w KRUS? Kasa nie publikuje takich danych, niemniej można przypuszczać, że odsetek świadczeń wypłacanych przez Kasę za pośrednictwem Poczty Polskiej może być nieco wyższy niż w przypadku ZUS. Ogółem liczba pobierających emerytury i renty z KRUS według stanu na 31 maja 2024 r. wyniosła 969 tys. 973 osoby, co stanowi minimalny wzrost w porównaniu z kwietniem 2024 roku (969 tys. 432 osoby). W skali roku jednak liczba świadczeniobiorców spada. Między majem 2023 r. a majem 2024 r. – o prawie 8 tys. osób.
Czytaj też: Wyższe zasiłki i odszkodowania dla rolników. Od kiedy KRUS wypłaci więcej?