Kiedy rencista nie może zostać emerytem KRUS?
Wniosek izb wynika z faktu, że osoba, która dostaje rentę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) z powodu niezdolności do pracy, nie może dostać emerytury, gdy osiągnie wiek emerytalny, bo nie płaciła składek przez 25 lat.
Wniosek izb:
Renciści KRUS będą mogli stać się rolnikami emerytami? Co na to ministerstwo?
Osoby pobierające okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy mogą dobrowolnie ubezpieczyć się emerytalno-rentowo, co pozwala im na kontynuowanie opłacania składek, które zostaną zaliczone do okresu składkowego potrzebnego do ustalenia emerytury rolniczej.
Ubezpieczenie na wniosek zaczyna obowiązywać od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia jego złożenia. Informacja o tej możliwości jest zawarta w decyzji KRUS o wyłączeniu z ubezpieczenia w związku z przyznaniem renty okresowej.
Nie ma możliwości opłacania składek wstecz lub uzupełnienia brakującego okresu ubezpieczenia. Osoby pobierające rentę rolniczą, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), automatycznie otrzymują emeryturę rolniczą nie niższą od dotychczasowej renty, pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymagań.
Pełna odpowiedź ministerstwa:
- W przypadku osób pobierających okresową rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (1) przewidują możliwość ubezpieczenia emerytalno-rentowego na wniosek (dobrowolnie), co w praktyce oznacza, że rolnik przebywający na rencie okresowej może dalej opłacać składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i zostaną one zaliczone później do okresu składkowego potrzebnego do ustalenia emerytury rolniczej. Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy, objęcie ubezpieczeniem na wniosek następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Informacja o możliwości ubezpieczenia się na wniosek zamieszczana jest każdorazowo w pouczeniu do decyzji KRUS o wyłączeniu z ubezpieczenia w związku z przyznaniem renty okresowej. Jeśli chodzi o kwestię opłacania składek wstecz albo w celu uzupełnienia brakującego okresu ubezpieczenia społecznego wymaganego do emerytury rolniczejto takiej możliwości nie przewidują systemy ubezpieczeń społecznych funkcjonujące w naszym kraju i tym samym taka propozycja byłaby niezgodna z zasadami na jakich zbudowane są te systemy. Poza tym należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników, osobom pobierającym renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, które osiągnęły wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, przyznaje się z urzędu emeryturę rolniczą w wysokości nie niższej od dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli osoba ta spełnia warunki określone w ustawie do przyznania emerytury rolniczej. W związku z powyższym w obowiązujących przepisach jest przewidziany mechanizm zamiany statusu rencisty na emeryta po osiągnieciu wieku emerytalnego - napisało MRiRW w odpowiedzi na pismo KRIR.
Przeczytaj także: Żniwa 2024. Ceny za rzepak powyżej 2000 zł/t
- Tagi:
- renciści KRUS
- rolnicy emeryci