Kontrole administracyjne wstrzymują płatności bezpośrednie
W ramach systemu dopłat bezpośrednich w UE, rolnicy muszą składać roczne wnioski o płatności bezpośrednie, w których określają powierzchnię użytkowaną przez gospodarstwo oraz ilość i rodzaj upraw. Aby otrzymać pełne płatności, rolnicy muszą przestrzegać określonych warunków,m.i.n. w zakresie środowiska czy zdrowia zwierząt.
W celu zapewnienia przestrzegania tych warunków, przeprowadza się kontrole wniosków o płatności bezpośrednie. Kontrole mogą być przeprowadzane w sposób przypadkowy lub na podstawie wykrytych nieprawidłowości lub podejrzeń o nieprawidłowości.
Rolnicy pytają naszą redakcję
Do naszej redakcji wpływa bardzo duża ilość maili z prośbą o odpowiedź na pytania, interwencje. Odpowiedź na każdego maila może być czasochłonna, a niekiedy nawet niemożliwa ze względu na ilość otrzymywanych wiadomości i innych zobowiązań. Zapewniamy jednak, że każdą wiadomość czytamy i jeśli to tylko możliwe, odpowiadamy w formie maila lub artykułu, który poświęcamy zagadnieniom poruszonym przez naszych czytelników - dlatego warto regularnie śledzić nasz portal.
Tak jest również w przypadku tego artykułu - niektórzy rolnicy są zaniepokojeni tym, że nie otrzymali jeszcze płatności bezpośrednich. Takich próśb o interwencję otrzymaliśmy ostatnio naprawdę sporo. Zapytaliśmy ARiMR o tę sytuację, która nie jest odosobniona.
- Czy na czas przeprowadzanej kontroli płatności są wstrzymywane dla rolnika? Jeśli tak, z jakich przepisów to wynika? - zadaja pytania nasi czytelnicy.
Rolnicy skarżą się, że przedłużające się kontrole i brak realizacji płatności podstawowych, ogranicza ich zdolności gospodarowania, nabywania np. pasz, nawozów itd.
Dopłaty z PROW za 2022 rok. Na kontach rolników ponad 17,5 mld zł
Jak informowaliśmy już wcześniej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1 grudnia 2022 roku realizuje wypłaty końcowe dopłat bezpośednich i obszarowych z PROW za 2022 rok. Czas na realizację płatności w ramach kampanii za 2022 rok mija 30 czerwca 2023 roku. Więcej informacji na te temat przeczytasz klikając tutaj.
Dlaczego jeszcze nie wszyscy rolnicy otrzymali płatności za 2022 rok?
Każdy wniosek o płatności bezpośrednie i obszarowe, który został złożony w ARiMR musi przejść kontrolę administracyjną.
- Kontrole administracyjne dotyczą wszystkich złożonych wniosków. Wytypowane gospodarstwa są natomiast objęte kontrolami na miejscu. Przeprowadzanie czynności z nimi związanych to proces złożony i ze względu na konieczność zweryfikowania wielu aspektów rozciągnięty w czasie - informuje nasz portal biuro prasowe ARiMR.
Zatem, jeśli w trakcie kontroli administracyjnej, urzędnicy ARiMR będę miali wątpliwości dotyczące jakiegoś wniosku, to wytypują tę aplikację do kontroli na miejscu - te w ramach płatności bezpośrednich są realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przez jednostki działające na jej zlecenie (Wykonawcy Kontroli) - o tym szczegółowo pisaliśmy tutaj, kliknij proszę.
- W związku z tym do rolników, których deklaracje są weryfikowane, płatności mogą trafiać później niż do tych, których kontrole nie dotyczyły - zaznacza ARiMR.
Czy na czas kontroli na miejscu płatności są wstrzymywane?
Jeśli na czas kontroli na miejscu płatności są wstrzymywane, to czy jest to zgodne z prawem?
- Zgodnie z art. 75 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 z 7 grudnia 2013 r. płatności bezpośrednie nie mogą być realizowane przed zakończeniem procesu weryfikacji deklaracji rolników - podkreśla biuro prasowe.
Zatem wstrzymanie płatności na czas kontroli nie tylko administracyjnej ale również tej na miejscu - jest zgodne z prawem.
Do kiedy jest czas na realizację płatności?
Jak informuje ARiMR, czas na realizację płatności w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 r.
- Oczekujący na pieniądze z tego tytułu powinni się upewnić, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać - jednocześnie przypomina naszym czytelnikom ARiMR.
Kontrola rolników przez ARiMR - jakie masz prawa?
Kontrole na miejscu przeprowadza się w celu sprawdzenia i weryfikacji faktów stanowiących podstawę przyznania płatności, o czym szczegółowo informawaliśmy w jednym z naszych artykułów. Jak może przebiegać taka kontrola, czy rolnik musi zostać o niej powiadomiony - zapraszamy do lektury artykułu, proszę kliknij tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.