Konferencja - wyzwania i perspektywy hodowli trzody (KZPPTCH) [ZDJĘCIA I VIDEO]
- 1/15
- następne zdjęcie
O tym, jakie wyzwania czekają polskich hodowców trzody chlewnej w najbliższej przyszłości rozmawiano podczas konferencji, która odbyła się we wtorek, 8 listopada w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczyli rolnicy, naukowcy, studenci oraz przedstawiciele firm rolniczych. Organizatorem konferencji „Perspektywy i wyzwania dla rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce. Unijne i krajowe bariery o charakterze formalno-prawnym” był Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.
Zarówno prelegenci, jak i słuchacze, którzy podczas dyskusji zabierali głos, doszli do wniosku, że obecnie najważniejszym problemem, przed którym obecnie stoi branża trzodziarska jest rozprzestrzeniające się w Polsce wirus ASF. O oświadczeniach wynikających z 33 miesięcy zwalczania tej choroby w Polsce mówił prof. Zygmunt Pejsak z PIWET w Puławach.
Poza tym zagrożenie może stanowić kwestia barier prawnych i społecznych, blokujących powiększanie czy budowanie ferm na wsiach. Przekonywała o tym przede wszystkim Danuta Leśniak, ekspert KZP-PTCH. Goście z krajów zachodnich Carlos Pineiro z Hiszpanii (ekspert ds. żywienia, dyrektor fundacji PigCHAMP PRO Europa) oraz Robert Hoste z Holandii (ekonomista w zakresie hodowli trzody chlewnej na Wageningen University and Research) zwrócili szczególną uwagę na zmiany postaw konsumenckich, które niekorzystnie wpływają na rynek wieprzowiny.
Założenia Wspólnej Polityki rolnej obecnie i po 2020 r. w kilku krajach: Polsce, Niemczech, Danii i Francji przedstawila Emanuelle Mikosz (ekspertka w dziedzinie środków unijnych m.in. w zakresie środowiska i rolnictwa). Natomiast o wpływnie suplementacji pierwiastków na kulwizny i produktywność loch mówił dr Christof Rapp z Zinpro Corporation z Niemiec. Ekonimista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr Michał Thlon przybliżył kontrowersyjne założenia umowy TTIP i jej skutki dla polskiego rolnictwa.
Konferencję poprowadził dr Marian Kapłon, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.
Firmy wspierające konferencję: Zinpro Performance Minerals, AgriPlus, Cargill, APC Europe An LGI Company, Agro-Transhandel, Big Dutchman, Biomin, Boehringer ingelheim, Choice Genetics, De heus, DFC, Etos, Transport zwierząt Głogowscy, Lira Wytwórnia Pasz, Lucta, Merial, Novus, Pellon, Trouw nutrition, Vetoquinol, Wozniecki Transport Handel
Patronat medialny nad konferencją objęły Wieści Rolnicze
- 1/15
- następne zdjęcie