Kiedy wróci „Czyste Powietrze”? Program czekają zmiany
Dzięki programowi „Czyste Powietrze” można otrzymać dotację na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę starych źródeł ogrzewania. Beneficjenci otrzymują między innymi środki na wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku, wymianę kopciuchów na nowe instalacje czy montaż fotowoltaiki. Najwyższy poziom dofinansowania wynosi 135 tys. zł, a im niższy dochód, tym wyższa dopłata. Aktualnie jednak możliwość składania wniosków jest zablokowana. Co zmieni się w „Czystym Powietrzu”?
Program „Czyste Powietrze” zawieszony
Od godziny 14.00 28 listopada 2024 roku rozpoczęła się pierwsza po 6 latach przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków składanych w ramach programu „Czyste Powietrze”. W tym czasie ma on przejść gruntowne zmiany, które skupią się głównie na wyeliminowaniu nadużyć. Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym czasie rozpatrywane będą dokumenty złożone wcześniej, wypłacane będą również środki przyznane do tej pory. Ponadto fundusz ma skupić się na intensywnej pomocy osobom, które zostały poszkodowane w ostatniej powodzi, ponieważ w grudniu ruszył nabór wniosków o termomodernizację domów znajdujących się na terenach dotkniętych wielką wodą.
Robert Gajda, zastępca prezes zarządu NFOŚiGW poinformował, że celem przerwy jest zakończenie nadużyć w programie „Czyste Powietrze”. Zaznaczył, że przeprowadzono wzmożone kontrole, skutkiem czego niektórzy beneficjenci muszą oddać dotacje wraz z odsetkami, a innym zmniejszono dofinansowanie.
– Trzeba skończyć ze stuprocentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta – powiedział Gajda.
O celach zawieszenia programu mówi też Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW: – Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale także musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narażać ich na konieczność zwrotu dotacji lub rachunki grozy. Jednocześnie w ramach programu Czyste Powietrze, skupiamy się teraz na tak ważnej pomocy dla mieszkańców województw dotkniętych powodzią. Zabezpieczyliśmy na ten cel 300 milionów złotych.
Czytaj też: Nowość dla rolników w 2025. Nie spełnisz tego wymogu? Wsparcie będzie mniejsze
Kiedy wróci program „Czyste Powietrze”?
Składanie wniosków do programu „Czyste Powietrze” ma zostać przywrócone na wiosnę 2025 roku, jednak konkretna data nie jest aktualnie znana.
Co ma się zmienić w programie „Czyste Powietrze”?
Jak wskazuje NFOŚiGW, jedną ze zmian będzie pojawienie się operatorów, których funkcję mają pełnić także gminy. Ich zadaniem będzie wspieranie gospodarstwa domowego w całym procesie inwestycji, od jej zaplanowania do rozliczenia. Pojawienie się takiej roli ma pomóc w omijaniu nadużyć, a także pozwoli przeprowadzić efektywniejszą termomodernizację – tym samym skutkować ma niższymi rachunkami za energię.
Ponadto poprawione „Czyste Powietrze” ma również zawierać dotacje dla osób, które faktycznie są najuboższe, zaliczki wpłacane na konto beneficjenta, a nie wykonawcy, wzmożone kontrole firm, które zostały przyłapane na nadużyciach, wprowadzenie limitów dotacji na poszczególne kategorie kosztów oraz uzyskanie określonego standardu energetycznego po zrealizowaniu inwestycji.
Obsługa i rozliczanie wniosków ma być sprawniejsze, aby środki szybciej pojawiały się na kontach. Cały proces uzyskania dotacji ma zostać uproszczony.
– Dzięki reformie, nowe Czyste Powietrze będzie kontynuowane na lepszych, zdrowych zasadach, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie – powiedział Robert Gajda.